Nema pravde bez suđenja Tačiju
Dok prištinski mediji javljaju da će se prve optužnice pred Specijalnim sudom za ratne zločine OVK podići u septembru, Srbe zanima da li će se na njima naći svi oni u koje porodice ubijenih i kidnapovanih već 16 godina upiru prstom. Jedan od njih je novoizabrani predsednik Kosova Hašim Tači, koga je izvestilac Saveta Evrope Dik Marti istražujući navode o trgovini organima stavio na vrh piramide organizovanog kriminala OVK.
- Porodicama kosmetskih stradalnika ne ostaje ništa drugo nego da veruju, bez obzira na to što su bezbroj puta bili prevareni, da će biti pravde i za srpske žrtve, i da će se to dogoditi u septembru kada se konačno otvore optužnice - kaže za "Vesti" Gordana Đikanović iz Udruženja porodica kosmetskih stradalnika.
Ne ulazeći u političke razloge ili motive, ona ukazuje na činjenicu da međunarodna zajednica nije reagovala na izbor Tačija za predsednika, što podstiče sumnju.
- Sumnjamo da će zadovoljenja pravde biti, jer je upravo Dik Marti zloglasnog komandanta Zmiju označio kao osobu koja je učestvovala ili imala udela u trgovini organima. I kako će se on ponašati u svemu tome? Da li neko zaista očekuje da on bude kooperativan sa Specijalnim sudom? Ne verujemo da će Tači, koji je označen da je davao naredbe i za ubistva Srba, ali i pojedinih Albanaca, gurati priču o suočavanju sa istinom i prošlošću OVK - zaključuje Đikanovićeva.
Sud mora otkloniti sumnje
- Od Specijalnog suda građani KiM očekuju da otkrije sva zlodela koja su se dogodila pre i posle 1999. godine. Živimo sa sumnjom, a ta sumnja uništava sve institucije na KiM, jer su na čelu tih institucija pojedinci protiv kojih se vodi istraga za zlodela i prema srpskom i albanskom stanovništvu. Ni srpski ni albanski narod neće uvažavati te institucije dok se ta sumnja ne otkloni. Zato je važno da sud što pre počne da radi - kaže za naš list Đokica Stanojević, predsednik Udruženja raseljenih Srba iz Đakovice.
Sudska praksa međunarodnih krivičnih tribunala dokazuje da su podizane optužnice i protiv osoba na funkciji predsednika za najteža krivična dela, kao u slučaju Tribunala u Hagu za bivšu Jugoslaviju i Ruandu. Ukoliko bi se odustalo od optužnice protiv Tačija, to bi bio ozbiljan presedan. Međutim, moguće je da mu novostečena funkcija daje šansu za politički manevar, pregovore i dogovore, naročito ako bi se procenilo da je on faktor stabilnosti u uzavreloj situaciji u Prištini.