Optužnica protiv Nebojše Čovića: Gde je nestalo 10 miliona evra?
Posle više od deset godina od kada se prvi put govorilo o mogućim zloupotrebama, Tužilaštvo za organizovani kriminal dostavilo je posebnom odeljenju Višeg suda u Beogradu optužnicu protiv Nebojše Čovića i još šest osoba, koji su osumnjičeni za malverzacije sa novcem namenjenim Srbima na Kosovu.
Oni se sumnjiče za pribavljanje protivpravne imovinske koristi u iznosu od oko 10 miliona evra. Tužilaštvo za organizovani kriminal je u avgustu 2014. godine pokrenulo istragu protiv Čovića, bivše sekretarke Koordinacionog centra Anđelke Radenković, bivšeg načelnika Kosovskomitrovačkog okruga Dragana Kalabe i vlasnika privatnih firmi Komgrap gradnja, Daki i Masters, a istraga se bavila periodom od januara 2003. do sredine septembra 2005. Optužnica Čovića i ostale tereti da su zloupotrebili službeni položaj, kao i primanje mita, a u vezi otkupa i izgradnje nekretnina.
Gorivo i kamere
Ranđel Nojkić podseća i na malverzacije sa gorivom koje je dolazilo iz Centralne Srbije, na granici se oslobađalo PDV-a i akciza, i vraćalo nazad.
- To nije moglo da se radi bez određenih ljudi iz vlasti - kaže on. Ukazuje i na aferu sa kupovinom kamera u Kosovskoj Mitrovici koja je proglašena državnom tajnom.
- Sve je to lako dokazivo. Bilo je raznih inspekcija, ali kada se dođe do imena, predmeti završe u fioci. Nesreća je da se ti predmeti vade tek kada vlasti to odgovara - kaže Nojkić.
Ranđel Nojkić, predsednik Srpskog pokreta obnove na Kosovu, još kao poslanik u skupštini Kosova, u vreme kada je Čović bio na čelu Koordinacionog centra, upozoravao je na moguće nelegalne radnje, ali tada za to "nije bilo sluha".
Zato će, kaže, ishod ovog slučaja zavisiti od političke volje.
- Ukoliko neka politička opcija ili situacija ne odluči da zaštiti Čovića, ima šanse da se slučaj procesuira na pravi način. Sve to nije teško dokazati, objekata koji stoje na papiru u stvarnosti nema, naplaćeni su, a nisu završeni. Tu su dvojni kupoprodajni ugovori, sa dve različite cene - pojašnjava Nojkić.
Tužilaštvo sumnja da su u poslu otkupa nekretnina u Severnoj Kosovskoj Mitrovici, Čović, Radenković i Kalaba, u prethodnom dogovoru sa vlasnicima privatnih firmi omogućili da se na osnovu fiktivne dokumentacije izvrše nezakonita plaćanja. Sporna je i izgradnja stambenih lamela na čijoj lokaciji se i danas nalazi livada.