Loše privatizacije opustele zemlju
Predsednik opštine Žabari Miodrag Filipović ocenjuje da je u porastu broj onih koji odlaze iz Srbije, a da su razlozi uglavnom ekonomske prirode.
- Moguće da je jedan od razloga i bezvizni režim, ali, objektivno, to je loša ekonomska situacija i kad je reč o Žabarima, dosadašnje, pogrešne privatizacije koje su umesto novih radnih mesta donele još više nezaposlenih. Pokazalo se da privatizacija automatski ne donosi opšti procvat jer privatnik gleda svoje interese - kaže za "Vesti" Filipović.
Prema zvaničnim podacima, u opštini Žabari koja broji oko 16.000 stanovnika, trećina je u dijaspori, mahom u Francuskoj i Austriji, a sve više ih odlazi i za Italiju.
Povratak poljoprivredi
Prosečna plata u Žabarima je oko 30.000 dinara (250 evra).
To je novac koji ne motiviše za ostanak. Filipović vidi rešenje u poljoprivredi.
- Mi smo uvek bili jak poljoprivredni kraj i moramo da oživimo gazdinstva. Sa predstavnicima Instituta "Jaroslav Čarni" dogovorena je meliorizacija 8.200 hektara zemljišta. Odlučili smo da taj proces prvo započne u Porodinu, mestu iz koga je najviše naših ljudi otišlo u inostranstvo - kaže Filipović.
- U pitanju su sezonski poslovi. Oni koji se u međuvremenu ne snađu tamo, vrate se kući, pa ponovo odlaze - ističe Filipović. On dodaje da je opština nemoćna da spreči iseljavanje.
- Sa malim budžetom činimo sve da omogućimo bolje uslove za život. Pre svega, mislim na izgradnju i obnovu putne infrastrukture, škola, domova kulture i sportskih terena, ali to je nedovoljno. Ljudima treba posao. Ovde radi samo jedna fabrika i zapošljava 100 ljudi, tek 20 posto sa teritorije naše opštine - ističe sagovornik "Vesti".
Svestan je, kaže, da od njega očekuju čudo, ali to je nemoguće u postojećim uslovima.
Ipak, zadovoljan je što je u njegovom mandatu asfaltirano deset puta više kilometara nego što su uradile prethodne vlasti, što je 90 odsto škola dobilo parno grejanje, a sela sportske terene sa osvetljenjem za noćne utakmice.