Tadić: Nećemo u EU bez Kosmeta
Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je danas u Nikoziji da Beograd nikada neće prihvatiti nezavisnost Kosova i Metohije kao uslov za članstvo u Evropskoj uniji.
Siguran sam da takav uslov neće biti postavljen jer ga Srbija nikada neće prihvatiti, rekao je Tadić posle razgovora sa predsednikom Kipra Dimitrisom Hristofijasom, javlja AP.
Tadić i Hristofijas su istakli danas da dve zemlje imaju odlične odnose i pružili međusobnu podršku na očuvanju tertiorijalnog integriteta, javljaju kiparski mediji.
Posle svečanog dočeka ispred Predsedničke palate, uz prisustvo počasne garde i intoniranje himni, predsednici su počeli sastanak.
Hristofijas je na zajedničkoj konferenciji za novinare, posle susreta sa Tadićem, rekao da Kipar podržava Srbiju na putu ka Evropskoj uniji, kao i ostale zemlje Zapadnog Balkana, i ocenio da bi njihov ulazak u Uniju doprineo stabilizaciji odnosa i prilika u regionu.
Tadić je istakao da su dobri odnosi dve zemlje tradicionalni i da su nastali u vreme teških godina za Srbiju.
Predsednik Srbije je izrazio zadovoljstvo zbog podrške Kipra Srbiji u procesu evrointegracija, kao i zbog potpuno jasne i odlučne podrške na odbrani teritorijalnog integriteta na Kosovu i Metohiji.
Kipar je jedna od pet država-članica EU koja nije priznala jednostrano proglašenu nezavisnost Kosmeta.
Oba predsednika su, međutim, naglasila da je potrebno učiniti mnogo više na razvoju ekonomskih odnosa jer je trgovinska razmena prošle godine iznosila samo 15 mliona evra.
Susretom sa Hristofijasom Tadić je počeo dvodnevnu posetu Kipru tokom koje će se sastati i sa arhiepiskopom Kiparske pravoslavne crkve Hrizostomosom i predsednikom parlamenta Mariosom Karojanom.
Tadić i Hristofijas sutra će otvoriti Kiparsko-srpski poslovni forum "Perpsektive ekonomske saradnje Kipra i Srbije". Prednosti investiranja na srpskom tržištu učesnicima skupa predstaviće ministar trgovine Slobodan Milosavljević i predsednik Privredne komore Srbije Miloš Bugarin.
Robna razmena između Srbije i Kipra je, prema podacima PKS, skromna, kao i investicije sa Kipra u Srbiji, a poslednjih godina čak su u padu.
Vrednost ukupne spoljnotrgovinske razmene Srbije i Kipra bila je 2009. godine 15,9 miliona dolara, od čega je 13 miliona iznosio izvoz, a 2,9 miliona uvoz. U prva tri meseca ove godine vrednost trgovinske razmene je 2,6 miliona dolara, što je za 35 odsto manje nego u istom periodu prethodne godine.
Trgovina između srpskih i kiparskih firmi bila je najuspešnija 2005. godine, kad je iznosila 151 milion dolara.
Srpski privrednici su ove godine na Kipar uglavnom izvozili žitarice, telekomunikacione aparate i uređaje i obojene metale, a uvozili su najviše povrće i voće, medicinske i farmaceutske proizvode i sirova đubriva i minerale.
U PKS su procenili da bi se na Kipar mogao povećati izvoz poljoprivrednih, prehrambenih i farmaceutskih proizvoda, ali i nameštaja.
Kiparske kompanije su zainteresovane za privatizaciju u turističkom i hotelijerskom sektoru, ali, prema ocenama PKS-a, nisu spremne da investiraju u firme koje imaju veliki broj zaposlenih jer su potrebna velika izdvajanja za socijalne programe.