Oružje korišćeno u Parizu "Zastava" izvezla u SAD!
Direktor fabrike "Zastava oružje" Milojko Brzaković izjavio je danas da je jedno od oružja koje ima veze sa napadima izvedenim u Parizu, 13. novembra, bilo izvezeno u SAD 2013. godine, a nejasno je kako je to oružje potom ponovo dospelo u Evropu.
On je, u izjavi za AP, istakao da se celokupan izvoz oružja iz Srbije sprovodi pod strogom kontrolom vlade i da bi bilo pogrešno okriviti "Zastavu" da prodaje oružje teroristima.
Brzaković je kazao da se serijski broj poluautomatske puške M92, korišćene u napadima u francuskoj prestonici u kojima je ubijeno 130 ljudi, podudara sa brojem puške koju je "Zastava" u maju 2013. isporučila američkom onlajn trgovcu oružjem.
Oružje prodajemo putem interneta
Brzaković je kazao da je puška izvezena onlajn prodavcu oružja u SAD "Sentjuri arms" sa sedištem na Floridi, kojem "Zastava" izvozi 25.000 komada lovačkog i sportskog oružja svake godine.
AP navodi da je za najmanje sedam komada oružja koji su korišćeni ili su otkriveni posle prošlomesečnih napada u Parizu utvrđeno da su proizvedeni u fabrici u Kragujevcu, i to uglavnom pre raspada bivše Jugoslavije, te da je pretežno reč o izmenjenim verzijama sovjetskog AK-47, ili "kalašnjikova".
Brzaković kaže da je svo oružje isporučeno legalnim putem, ali napominje da je ono kasnije moglo da dospe u ilegalne kanale.
- Jedan komad oružja je isporučen u Bosnu 1983, jedan u Skoplje u decembru 1987, jedan u Golubiće kod Knina 1988, jedan u Zagreb 1987. - precizirao je on.
Kako je objasnio, puška M92 je "poluautomatsko oružje, lovačko i sportsko...koje se ne može koristiti za baražnu vatru, već samo za pojedinačne pucnje...i kao takvo je legalno u Americi".
Dodao je da je puška isporučena kao poluautomatska, ali da postoji mogućnost da ju je neko nakon isporuke pretvorio u automatsko oružje.
- Gde god ima ratova, veće su mogućnosti za zloupotrebu i skrivanje kanala za dopremanje oružja, pa ono završi i tamo gde ne bi trebalo - primetio je on.
Brzaković je naglasio da Srbija svo oružje izvozi pod strogom kontrolom vlade.
- Podnosimo zahtev našoj vladi da bismo dobili odobrenje za izvoz. Dok ga ne dobijemo, ne sklapamo ugovor - rekao je on američkoj agenciji, zaključivši da bi bilo pogrešno optužiti "Zastavu" da prodaje oružje teroristima.