Hrvatska politizuje genocid
Hrvatska se već nekoliko godina nosi mišlju da povuče tužbu koju je podnela protiv Srbije za genocid pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu, ali je ta kao i odluka Srbije o povlačenju kontratužbe, isključivo politička i čeka se povoljan momenat.
To u intervjuu za "Vesti" ekskluzivno otkriva stručnjak za međunarodno pravo i profesor beogradskog Pravnog fakulteta Radoslav Stojanović, inače i glavni pravni zastupnik srpske strane povodom tužbe za genocid koju je protiv Srbije podnela Bosna i Hercegovina.
- Odluka o odustajanju od tog procesa se u Zagrebu "kuva" nekoliko godina. Od početka sam bio protiv tuženja i pre tri, četiri godine sam razgovarao sa Ivom Josipovićem, kao jednim od autora tužbe, kao i sa aktuelnim ministrom pravde Ivanom Šimonovićem da je Hrvatska povuče, jer genocida nema i ne može da se dokaže i oni su se još tada nosili mišlju da to urade.
Kako tumačite to što je srpski premijer Mirko Cvetković najavio mogućnost povlačenja tužbe, ako to učini i druga strana, ali je hrvatska premijerka Jadranka Kosor izbegla svaki odgovor?
- Upravo zato što je reč o političkoj odluci. Obe vlade su donele odluku da se podnesu tužbe, pa su one te koje treba i da je povuku. Hrvatska je, kao što sam rekao, već razmišljala o takvom potezu, ali nikako to nisu hteli da urade, pre nedavnih predsedničkih izbora. Inače, odgovori oba predsednika vlade su u skladu sa klimom u javnosti oko tog pitanja i obe vlasti čekaju pravi politički momenat za odluku o stopiranju procesa pred Međunarodnim sudom.
Zbog čega obe strane toliko vode računa o mišljenju javnosti?
- Ima još otpora među delom građanstva i političara, pa se vodi računa o rejtingu vlasti i nekim novim izborima na kojima bi odluka o povlačenju tužbe mogla da košta glasova. Zato se ne usuđuju da idu naglo u takav eksperiment.
Kakva je procedura za povlačenje tužbi dve države pred Međunarodnim sudom pravde?
- Sasvim jednostavna. Ako Hrvatska i Srbija povuku tužbe, sud to povlačenje prima k znanju i proces se stopira. Dve zemlje mogu da se dogovore da istovremeno povuku međusobne tužbe, a mogu da urade i nezavisnim odlukama.
Takođe mogu sada to da urade, ili čak na samom ročištu kada ono bude zakazano i ne bi snosile nikakve materijalne troškove, niti bilo kakve posledice. Međunarodni sud sporove rešava mirnim putem i dobro je ako se dve strane dogovore i same to reše.
Stručnost, a ne izdaja
Moje protivljenje tužbama je bilo zasnovano na isključivo stručnom mišljenju da je to jalov posao, ali sam zbog tog stava, čak i u srpskom parlamentu bio prozivan srpskim izdajnikom. |