Pokrajinski dupli funkcioneri podneli ostavke
Petoro poslanika Skupštine Vojvodine je, zbog nespojivosti funkcija u predstavničkim i izvršnim organima vlasti, uručilo danas ostavke predsedniku pokrajinskog parlamenta Vojvodine Šandoru Egerešiju, koje će biti razmatrane i konstatovane na prvoj narednoj sednici tog tela.
Mandate su vratili šef poslaničke grupe "Za evropsku Vojvodinu" (ZEV) Dragoslav Petrović, potpredsednik Vlade Vojvodine i pokrajinski sekretar za privredu Ištvan Pastor, inače član "Mađarske koalicije", zatim načelnica Srednjobanatskog okruga Tanja Dulović, predsednik Opštine Kovačica Miroslav Krišan i predsednik Skupštine opštine Pećinci Živko Marković.
"Ostavke su podnete zbog nespojivosti funkcija u predstavničkim i izvršnim organima vlasti, a na osnovu novog Statuta Vojvodine i Zakona o poveravanju nadležnosti, koji je Vladi Vojvodine dao znatno veća ovlašćenja", izjavio je novinarima Petrović, koji je izabrao funkciju pokrajinskog sekretara za nauku i tehnološki razvoj.
Osim Pastora, svi poslanici koji su danas uručili ostavke pripadali su poslaničkoj grupi ZEV-a i svi su bili izabrani za pokrajinske parlamentarce po proporcionalnom sistemu, tako da vanrednih izbora u tim lokalnim samoupravama neće biti. Njihova mesta zauzeće preostali kandidati sa liste ZEV-a.
Prema rečima Petrovića, funkciju šefa najveće poslaničke grupe od naredne sednice će obavljati Dušan Elezović, predsednik Pokrajinskog odbora Demokratske stranke, koji je do sada bio njegov zamenik.
Što se dvadesetak drugih poslanika izabranih po većinskom sistemu tiče, za koje Komisija za borbu protiv korupcije smatra da takođe ne mogu da obavljaju više funkcija, sačekaće se odluka Ustavnog suda.
"Mi u pokrajinskoj administraciji smatramo da se tu ne radi o sukobu interesa i da se jedan zakon ne može primenjivati retroaktivno. Naš stav je da ti ljudi treba da ostanu na obe ili više funkcija do isteka mandata, što se poklapa i sa mišljenjem Ministarstva pravde", zaključio je Petrović.
Troje poslanika Skupštine Vojvodine iz različitih stranaka je podnelo zahtev Ustavnom sudu Srbije za ocenu da li su u sukobu interesa s obzirom da se radi o spletu funkcija na lokalnom i pokrajinskom nivou, a imajući u vidu da su izabrani direktno, imenom i prezimenom.