Internetom do dokumenata za penzije
Građani Srbije u dijaspori će, bez obzira na to u kojoj državi žive, kroz dve nedelje moći da putem internet konekcije pristupe ličnim podacima iz baze Fonda za penziono i invalidsko osiguranje, a već od jeseni i biti u prilici i da poručuju sve potvrde iz ove institucije, koje su im potrebne.
Dolazak u domovinu i čekanje u redu na šalterima će tako uskoro postati prošlost, jer kako je za "Vesti" objasnila direktorka Sektora za odnose sa javnošću Fonda PIO Jelica Timotijević, skraćeni postupak "na daljinu" podrazumeva da će građanin dobijati šifru uz pomoć koje može da izvrši pristup, isključivo ličnim podacima.
- Tako će svi u zemlji i inostranstvu moći da vide uplatu doprinosa za ceo radni vek, periode za koje im nisu uplaćivani ti doprinosi, odnosno kako se to popularno naziva "rupe u stažu" i da precizno znaju koliko imaju radnog staža - objasnila je ona.
Sve na jednom mestu
Jelica Timotijević iz Fonda PIO kaže da uskoro kreće elektronska razmena podataka Fonda PIO sa Zavodom za zdravstveno osiguranje Srbije, Nacionalnom službom za zapošljavanje i Republičkom poreskom upravom.
|
Naša sagovornica je najavila da će već od jeseni zaživeti i narudžba svih dokumenata koji će građanima biti prosleđivani, čim ih zatraže.
- Recimo, neko od naših ljudi ko sada živi u Nemačkoj, Australiji, SAD ili bilo kojoj državi, putem sajta i adrese Fonda naručuje tu papirologiju, a Fond PIO će je slati, kako mu više odgovara, ili mejlom ili poštom na kućnu adresu - objasnila je Timotijevićeva.
Iskustvo zaposlenih u Fondu govori da se do sada najčešće tražila potvrda o stalnom zaposlenju ili dokument koji potvrđuje da građanin prima penziju.
Fond PIO inače isplaćuje penzije građanima Srbije u inostranstvu u tromesečnim intervalima, zbog velikih administrativnih troškova i relativno niskih iznosa. Penzije zarađene u Srbiji, dijaspora prima u bivšim jugoslovenskim republikama i 19 zemalja sveta, a više od polovine korisnika ovih penzija živi u Nemačkoj.