Prodaja opasna po nacionalne interese
Za juče najavljeno otvaranje ponuda za privatizaciju Telekoma Srbije odloženo je zbog toga što, prema saznanjima "Vesti", zanimanje nije pokazala nijedna ozbiljna kompanija.
Poslednjih dana se spekulisalo da su stigle četiri ponude, ali je to juče demantovao premijer Vučić navodeći da je osam kompanija zainteresovano i još "jedna do dve", ali nije kazao o kojima je reč. Među eventualnim budućim kupcima srpskog Telekoma jeste i Telekom Slovenije koji ide na zajedničku obavezujuću ponudu sa američkim fondom Apolo i, kako je izjavila državna sekretarka Ministarstva telekomunikacija Tatjana Matić, Telekom Kine kao novi ponuđač, čiji su predstavnici početkom meseca imali sastanak sa nadležnima u Vladi.
Ekonomski stručnjaci su, međutim, sve glasniji protiv prodaje sve dok Telekom ne bude restrukturisan i spreman za tržišnu utakmicu. Korak dalje ide član Akademije inženjerskih nauka Predrag Petrović koji akcentuje da tu kompaniju ne treba prodavati i zbog važnosti za nacionalnu bezbednost pošto štiti komunikacije vojske, policije i građana.
Milošević prodao, Đinđić vratio
Deo Telekoma Srbija je u vreme Miloševića prodat, ali ga je Đinđić vratio u vlasništvo Srbije. Procene iz 2010. su govorile da kompanija koja se 2007. proširila na Republiku Srpsku i Crnu Goru vredi 2,2 milijarde evra. Bivša Vlada DS je za 51 odsto akcija tražila 1,4 milijarde evra, pa je Telekom Austrija kao jedini ponuđač odustao.
Odlazak Telekoma u ruke stranaca namereni su da spreče i sindikati Telekoma, čiji je prošlonedeljni protest ispred Vlade Srbije okupio nekoliko hiljada ljudi. Sindikalista Slavoljub Kandić kaže da računica govori da je naum da se proda čak 78 odsto kompanije, pa prema njegovim rečima cene ne sme biti ispod 1,7 milijardi evra. On je ukazao da je dobit Telekoma 140 miliona evra, a mogla bi da bude i 300 miliona kad budu otplaćeni krediti uzeti da bi bile kupljene firme u regionu i u Srbiji.