Profit po džepu građana
Er Srbija proslavlja drugi rođendan. U kompaniji i Vladi Srbije su zadovoljni rezultatima jer je prošla godina završena s dobitkom od 2,7 miliona evra. Za uspeh Er Srbija najviše može da zahvali poreskim obveznicima, odnosno državi koja je shodno slovu ugovora šakom i kapom upumpavala novac, odnosno lišavala kompaniju troškova.
Prema navodima bivšeg ministra privrede Saše Radulovića, pravi bilans Er Srbije lane je bio oko 75 miliona evra gubitka. Poređenja radi, 2013. godinu je Jat (koji je u oktobru postao Er Srbija) završio u minusu od do tada rekordnih 36 miliona evra.
Država subvencioniše Er Srbiju od osnivanja i to će činiti sve do 31. decembra 2016. godine prema osnivačkom ugovoru. Samo ove godine u kompaniju će "za potrebe manjka gotovine" biti upumpano 14 i još eventualno 22 miliona dolara, dok će iduće godine srpska aviokompanija dobiti 14 miliona dolara. Ali to nije sve. Država se ugovorom obavezala i da će Er Srbiji omogućiti "popust na avio-gorivo od najmanje 50 odsto", a aviokompanija je oslobođena u celosti i plaćanja aerodromskih taksi. Tako pomažući polovično državnu kompaniju Vlada zapravo direktno šteti stoprocentno državnom Aerodromu "Nikola Tesla".
Pročitajte još:
* Mali: Preko mene, zapravo, napadaju Vučića
* Iza zatvorenih vrata: Koje oružje Srbija zaista dobija od Rusije?
Ruku na srce, Er Srbija je prošle i ove godine imala velikih izdataka u postavljanju kompanije na noge, nabavke 10 aviona tipa erbas A319 i A320, kao i ATR-72, otvaranje novih linija, te obuke letačkog, kabinskog i drugog osoblja. Za iduću godinu Er Srbija najavljuje letove preko Atlantika, odnosno otvaranja linije Beograd-Njujork, a možda i još nekog grada u Severnoj Americi.
Pola miliona mesečno za erbas
Za potrebe prekookeanskih letova Er Srbija će morati da nabavi širokotrupni erbas A330, najavio je premijer Vučić. Nije rekao ko će finansirati nabavku aviona, niti koliko će komada biti kupljeno. Lizing ovakvog aviona košta oko pola miliona dolara mesečno.