Pobeda Srbije: Kosovo nije primljeno u Unesko
Generalna konferencija Uneska nije prihvatila članstvo Kosova u tu organizaciju, budući da nije bilo potrebne dvotrećinske većine da bi se izglasao prijem. Kosovu je falilo tri glasa za članstvo. Od 142 prisutnih "za" je glasalo 92, protiv je bilo 50, uzdržanih je bilo 29. Neophodna dvotrećinska većina bila je 95 glasova.
Prethodno je odbijen zahtev Srbije za odlaganje odluke o prijemu Kosova u Unesko. Glasanju je pristupilo 170 država. Za predlog Srbije glasalo 58, protiv 88 država i 22 su bile uzdržane, dok predstavnici 16 zemalja nisu bili prisutni u sali.
Greška
Vodeće svetske agencije AP, AFP i TASS pogrešno su izvestile o ishodu glasanja, pa su najpre javile da je Kosovo primljeno u Unesko. Agencije su uskoro objavile ispravke, a AP je naveo da se radi o pobedi Rusije i Srbije.
Prištinski dnevnik Koha ditore objavio je na svom internet sajtu da Kosovo nije primljeno u Unseko.
Predlog za odlaganje podržali su: Rusija, Brazil, Indonezija, Kina, Rumunija, Grčka, Angola, Argentina, Belorusija, Bolivija, Bocvana, Kipar, Kolumbija, Kuba, Eritreja, Španija, Etiopija, Gruzija, Haiti, Indija, Maroko, Meksiko...
Protiv su bili: Francuska, Britanija, Hrvatska, Slovenija, Makedonija, Belgija, Estonija, Saudijska Arabija, Austrija, Bugarska, Nemačka, Australija, Ujedinjeni Arapski Emirati... BiH je bila uzdržana.
Sednica Generalne konferencije Uneska počela je oko 11.30 časova. Na početku sednice obratio se ambasador Srbije pri Unesko Darko Tanasković zatraživši odlaganje glasanja.
Posle njegovog obraćanja usledila je žučna rasprava. Za odlaganje bile su Kina, Rusija, Kuba, Argentina, a odlaganju su se usprotivile SAD, koje nemaju pravo glasa, ali imaju pravo obraćanja, Nemačka i Velika Britanija.
Predstavnik Velike Britanije je na sednici rekao da se nikad nije desilo da bude odbijena zemlja koju je predložio Izvršni savet, da je Kosovo članica MMF i Svetske banke i da ovaj zahtev nema nikakve veze sa dijalogom Beograda i Prištine i sa procesom evropskih integracija dve strane.
Tome se usprotivio Tanasković rekavši da je ovde reč o presedanu jer nikada nije bila ovakva situacija jer Kosovo nije država.
Predstavnik Argentine je rekao da zathev za prijem Kosova nije u skladu sa Rezolucijom 1244, dok je predstavnik Kube rekao da je to suprotnom međunarodnom pravu.
Pročitajte još:
*Prijem Kosova u Unesko: Šest zemalja okleva
S obzirom na to da sistem glasanja u Unesku, gde su za prijem države nečlanice UN potrebne dve trećine glasova onih koji su pristupili izjašnjavanju, pri čemu se glasovi uzdržanih prilikom utvrđivanja rezultata ne uzimaju u obzir, moguća su oba ishoda, jer će verovatno razlika između glasova "za" i "protiv" biti veoma tesna, istakao je ambasador Tanasković.
Za donošenje odluke o odlaganju potrebna je prosta većina glasova, uz iste propozicije postupka i utvrđivanja rezultata izjašnjavanja.