"Dan D" za srpske svetinje na Kosovu
Danas (9. novembar) se u Parizu, na konferenciji UNESCO, glasa o zahtevu Kosova za prijem u tu organizaciju UN. Ministar inostranih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da se pred današnje glasanje o članstvu Kosova u Unesko vrše veliki pritisci, i da se pojedine zemlje brinu i da bi mogla da im bude ukinuta ekonomska pomoć ako ne budu glasale "kako treba".
- Jedno je sigurno, učinilo smo sve u ovoj borbi - kazao je Dačić za RTS i dodao da bi o članstvu Kosova mogao da odluči mali broj glasova i da je rezultat neizvestan.
Posle preporuke Izvršnog saveta Uneska da se Kosovo primi u članstvo, Srbija je tražila odlaganje rasprave o prijemu, kako bi se to pitanje rešavalo kroz dijalog koji Beograd i Priština vode u Briselu.
Pročitajte još:
* Prijem Kosova u Unesko: Šest zemalja okleva
* Arno Gujon: Decu uče da je to albansko
- S obzirom na to da sistem glasanja, gde su za prijem države nečlanice UN potrebne dve trećina glasova onih koji su pristupili izjašnjavanju, pri čemu se glasovi uzdržanih prilikom utvrđivanja rezultata ne uzimaju u obzir, moguća su oba ishoda, jer će verovatno razlika između glasova "za" i "protiv" biti veoma tesna - ističe ambasador Srbije pri Unesko, Darko Tanasković.
-Da bi se izbegla ovakva nepoželjna politička podela u specijalizovanoj agenciji UN za obrazovanje, nauku i kulturu, Srbija će predložiti odlaganje rasprave o ovoj kontroverznoj tački dnevnog reda, bar do narednog zasedanja Generalne konferencije 2017. godine - naveo je Tanasković.
Za donošenje odluke o odlaganju, napominje, potrebna je prosta većina glasova, uz iste propozicije postupka i utvrđivanja rezultata izjašnjavanja.
- Sve je, dakle, otvoreno - zaključio je Tanasković.
Savetnik predsednika Republike, Ivan Mrkić, izjavio je u petak da će delegacija Srbije predložiti da se ta tačka odloži, jer je to, kako je rekao, najrazumniji stav za čitav region.
Ni Priština ne zna na čemu je
Da je ishod rasprave u Generalnoj konferenciji Uneska sasvim neizvesna potvrđuje i pisanje prištinskog "Telegrafa", koji prenosi da kosovska delegacija smatra da se trenutno ne može predvideti da li će uspeti da obezbedi dve trećine glasova za članstvo u tu specijalizovanu agenciju UN.
"Telegraf", naime, piše da pojedine zemlje članice Uneska, koje su priznale Kosovo, do petak nisu predale akreditive zbog čega neće moći da glasaju. Reč je o šest zemalja - Antigva, Dominikanska Republika, Kirabati, Maršalska Ostrva, Nauru i Niue.
Neizvesne situacije su svesni i u zvaničnoj Prištini, gde eventualno odlaganje odluke o prijemu Prištine smatraju jednakim zabrani ulaska u tu organizaciju.
- Odlaganje odluke o Kosovu je kao i zabrana ulaska Kosova u Unesko. Čemu odlaganje? Nema nikakve svrhe da se odlaže nešto što je već završeno - izjavio je zamenik šefa kosovske diplomatije Petrit Seljimi za beogradsku televiziju B92.
Prema njegovim rečima, Unesko u svom statutu podržava mir u svetu preko saradnje u nauci, kulturi i obrazovanju, zbog čega prištinske vlasti smatraju da bi članstvo Kosova u Unesko bilo bolje za mir na Balkanu nego Kosovo van Unesko.
Hodža: Pojačano obezbeđenje verskih objekata na Kosovu
Kosovska policija pojačala je obezbeđivanje kulturne baštine i verskih objekata, kako bi sprečila eventualne incidente u očekivanju glasanja o članstvu Kosova u Unesko. Pojačano obezbeđivanje verskih objekata urađeno je kako bi se sprečili eventualni incidenti, izjavio je portparol kosovske policije Daut Hodža, dodajući da se radi o neophodnim merama kako bi se situacija održala mirnom. Hodža je napomenuo da je kosovska policija stalno angažovana na zaštiti kulturnog i verskog nasleđa, javili su elektronski mediji u Prištini, a preneo RTS.