Varvarima srpske svetinje
Sramna odluka izvršnog saveta Uneska da podrži prijem Kosova, bez presedana je u međunarodnom pravu i vrhunac nepravde u otimanju svete zemlje i njene istorije od Srbije. U ovom beščašću obraz su ukaljale i bratska Crna Gora i Makedonija koje su se našle među 27 članova čije je "da" otišlo Kosovu, dok je 14 zemalja bilo protiv i isto toliko uzdržanih. Braći i dobrim srpskim komšijama koji žmure na činjenicu da kosovski Albanci hoće srpsku baštinu koju su palili i uništavali, lekciju je očitala Papua Nova Gvineja. Ova pacifička država ne samo da je tražila da se izbriše sa spiska kosponzora, već se i uzdržala od glasanja da Kosovo postane član te svetske organizacije.
"Glavu gore, ma koliko bilo teško", poruka je premijera Aleksandra Vučića građanima Srbije.
- Ja lično bukvalno oka nisam sklopio. Nismo izgubili ništa na toj sednici, izgubili su oni koji su žurili s tim i pokušavali da nam pokažu kolika je njihova sila i snaga - istakao je premijer Vučić, ne komentarišući činjenicu da su Srbiju izdali "prijatelji", kako prve komšije, tako i Nemačka, pa čak i Ujedinjeni Arapski Emirati koji na velika vrata uvode svoj biznis u našu zemlju.
Razočaranje stavom Crne Gore i Makedonije ne krije ministar spoljnih poslova Ivica Dačić, rekavši da će to u bilateralnim odnosima biti postavljeno kao pitanje.
- Kako se neko odnosi prema našim interesima, tako ćemo se i mi odnositi prema njihovim. Ne verujem da ćemo mi njima dati glas za njihove stvari na međunarodnom planu - kazao je Dačić.
Ohrabrujuće činjenice
Darko Tanasković je govoreći o srpskim šansama kazao da je sve od atmosfere i toka sednice do rezultata glasanja i načina na koji su pojedine države obrazložile glas, ohrabrujuće. Osvrnuvši se na pitanje s kojim zemljama bi moglo da se razgovara, on je kazao da ako se isključe one koje su potpisima podržale zahtev i neke koje i bez pitanja ističu privrženost kosovskom članstvu u Unesku, vredi razgovarati sa svima.
On je najavio da će Beograd pokušati da na sastanku Generalne konferencije početkom novembra dobije dovoljno glasova da preporuka sa IS bude odbijena.
- Vratićemo srpske svetinje kad tad. To je uvek bilo i biće srpsko kulturno i versko nasleđe. Nećemo nikad prihvatiti bilo kakvo oduzimanje ili preimenovanje - poručio je Dačić.
Nadu posle "skandala" ne gubi ni predsednik Srbije Tomislav Nikolić, koji smatra da su velike šanse da Srbija spreči dvotrećinsku većinu i otimačinu srpske imovine i istorije.
Istog mišljenja je i ambasador Srbije pri Unesku Darko Tanasković.
- Rezultati glasanja potvrdili su da se planskom i intenzivnom diplomatijom u koju se uključe svi državni i nacionalni potencijali, i u nepovoljnim okolnostima mogu postići konkretni rezultati - kazao je, naglasivši da nije ostalo mnogo vremena i da će Srbija nastaviti s argumentovanim ubeđivanjem širokog kruga država.
Beograd je, prema rečima Leona Kojena, koordinatora pregovaračkog tima Beograda u dijalogu s Prištinom u vreme vlade Vojislava Koštunice, počeo da gubi bitke kada je pitanje Kosova prebacio iz UN na EU.
- Srbija se 2010. odrekla razmatranja kosovskog pitanja pod okriljem UN kao jedinim okvirom u kojem smo mogli da se nadamo kompromisnom rešenju statusnog pitanja - kazao je Kojen.
Sačuvaj nas, Bože, ovakvih prijatelja!
Predsednik Srpske narodne partije Nenad Popović izjavio je da je ishod glasanja u Izvršnom savetu Unesko pokazao da Nemačka, Velika Britanija, Francuska, Ujedinjeni Arapski Emirati, Austrija, države koje su podržale predlog Albanije za prijem lažne države Kosovo u Unesko, ne mogu da budu prijatelji Srbije.- "Sačuvaj nas, Bože, od ovakvih prijatelja, a od neprijatelja ćemo se sačuvati sami", kaže narodna poslovica - istakao je Popović.
Kako je ko glasao
Predlog Albanije da Kosovo uđe u Unesko, osim Tirane, Podgorice i Skoplja, podržali su Austrija, Avganistan, Belize, El Salvador, Dominikanska Republika, Sent Kits i Nevis, Estonija, Gvineja, Kuvajt, Nemačka, Pakistan, Velika Britanija, SAD, Tajland, Togo, UAE, Francuska, Holandija, Češka, Gambija, Gabon, Italija, Čad i Švedska. Protiv su osim Rusije i Kube bili Argentina, Angola, Brazil, Ekvador, Etiopija, Kina, Maroko, Meksiko, Namibija, Nigerija, Indija, Španija, a među onima koje su se uzdržale od glasanja su Alžir, Japan, Južna Koreja, Indonezija i Nepal.
Za direktora onog što je lomio krst
Akademik Matija Bećković cinično kaže da je uz molbu za prijem Prištine predložen i film o paljenju srpskih manastira marta 2004.
- Verujem da će onaj koji je rizikovao život da slomi krst sa kupole crkve biti budući direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture na Kosovu - rekao je Bećković za "Blic".