Ugrađivanje u aferi "satelit" 20 miliona evra?
Izraelska firma "Imidžset" nekoliko godina je pokušavala da se sa Srbijom dogovori o najboljem rešenju u vezi sa propalim ugovorom o iznajmljivanju satelita. O ponudama kompanije počev od 2006. godine Vladu Srbije je izveštavao tadašnji ambasador u Izraelu Miodrag Isakov.
U izjavi za "Blic" Isakov tvrdi da očito nije bilo volje vlasti da se spor oko iznajmljivanja satelita reši, a "sve je moglo da bude drugačije i da se ne plaća višemilionska kaznena suma".
Isakov je bio ambasador Srbije u Izraelu do aprila prošle godine. Kako kaže, predstavnici kompanije "Imidžset" sa kojom je bivši ministar odbrane Prvoslav Davinić potpisao ugovor o iznajmljivanju satelita, "imali su inicijativu i javljali se sa ponudama kako bi spor mogao najelegantnije da se reši". Kako dodaje, poslednji put su s njim kontaktirali čak i kada više nije bio ambasador u decembru prošle godine i izvestili ga da će sud uskoro presuditi.
Isakov kaže da su i tada "iako je bilo očito da Srbija nema šanse na sudu, izašli sa ponudom da Srbija plati 22 miliona uz usluge iz ugovora o satelitu". On je i o tome izvestio vlast, a iz Ministarstva spoljnih poslova mu je stigao odgovor da "to više nije njegova nadležnost i da se ne meša". Sud u Parizu arbitražom je presudio da bi Srbija zbog nepoštovanja ugovora trebalo da plati 36 miliona evra, a ovaj iznos sa sudskim troškovima je čak do 40 miliona.
- Moja teorija, pretpostavka na osnovu svega sa čime sam upoznat tokom poslednjih godina jeste da namerno nije završen spor protiv Davinića u Srbiji. Svi razgovori koje sam vodio sa Izraelcima bili su ponude koje su se kretale oko 22 miliona evra, a ugovor koji je u Srbiji sklopljen iznosi 45 miliona evra. To znači da je polovina milionske sume bila višak koji treba da ide nekome, a zna se da "isplata" ide tek kada se plati ceo ugovoreni posao - ističe Isakov.
On dodaje da "neko nije hteo ni da pokrene istragu jer da je Davinić optužen za korupcionaški ugovor, Srbija bi s tim išla na sud u Parizu i ne bi prošla sa kaznom od 36 miliona evra, ali to znači da ne bi bilo ni isplate nekome".
- Ne mora da znači ni da su baš potpisnici ti koji su dogovorili proviziju već neko drugi ko je otkrio aferu. I pretpostavka je da ništa po pitanju satelita upravo zbog toga nije urađeno. Koji je drugi razlog da se ništa za četiri godine ne uradi, a moglo je? - ističe Isakov.
Bivši izraelski ambasador kaže da je prvo pismo na adresu Vlade Srbije uputio 2006. godine.
- Oni su 2006. bili u Beogradu i razgovarali sa ministrom Mlađanom Dinkićem o tome kako bi problem mogao da se reši. Tada su izrazili spremnost da se priča oko satelita završi sa 17 miliona, a da za ostalo do 45 miliona, koliko stoji u ugovoru, uzmemo u Izraelu nešto drugo što nam treba i u načelu oni bi bili posrednici. Kako im se Dinkić više nije javljao, došli su posle nekoliko meseci kod mene sa pitanjem zašto je stalo. Poslao sam pismo sa tim informacijama Vladi Srbije - priča Isakov.
Odgovorne pred sudMinistar odbrane Srbije Dragan Šutanovac izjavio je juče da pred sudom treba da se nađu odgovorni za „enormnu štetu“ nanetu Srbiji u slučaju iznajmljivanja izraelskog satelita.
|
On dodaje da je potom slao još nekoliko pisama sa ponudama Izraelaca, a onda i upozorenja da bi cela stvar na sudu mogla da se završi vrlo loše po Srbiju.
- Poslednja ponuda bila je 22 miliona, s tim što bi imali deo usluga iz ugovora o satelitu. I o tome sam izvestio nadležne. Poslednji put sam bio u kontaktu sa Izraelcima decembra prošle godine pred izricanje presude. Stvari na sudu nisu dobro stajale po nas i tada su iznova ponudili nagodbu o 22 miliona. Poslao sam pisma predsedniku Tadiću i premijeru Cvetkoviću, međutim, iz Ministarstva spoljnih poslova mi je stigao odgovor da se ne mešam, da to nije moja nadležnost - tvrdi Isakov.
On kaže da u slučaju "satelit" ima dve vrste odgovornosti - Davinićeva i što od 2005. do kraja 2009. niko nije ništa uradio da se država izvuče iz troška. "Sada ćemo platiti, a nećemo dobiti ništa."
Da se mora nešto preduzeti i pre nego što je sud u Parizu doneo odluku, bila je česta tema na sednicama Vlade koju je potencirao ministar odbrane Dragan Šutanovac. On je još u vreme vlade Vojislava Koštunice upozoravao da nadležni organi moraju izvesti Davinića na sud i označiti ugovor kao korupcionaški. Vlada trenutno nastoji da se u razgovorima sa izraelskom kompanijom suma koju je odredio sud u Parizu umanji.