Kako se namučeni poslanici snalaze sa smanjenim dnevnicama?
Uredba Vlade o drastičnom smanjenju dnevnica za službena putovanja sačekala je ne samo ministre, državne službenike, već i poslanike. Za prvih devet meseci ove godine za dnevnice je, iz republičke kase, izdvojeno tri i po milijarde dinara.
Za dvadeset četiri sata rada, na primer u Nišu, ministar ili bilo koji državni službenik iz Beograda od sada će, umesto 2.556 dobijati 150 dinara. Za pola dana, 75 dinara. To ne uznemiruje srpske parlamentarce, jer je skupštinska blagajna već šest godina zaključana za plaćanje njihovih aktivnosti po zemlji.
- Nemate pravo na putarinu, nemate pravo na dnevnice, tako je kako je - kaže Vladimir Đukanović iz SNS-a.
Ipak, za putovanja u inostranstvo, nije im pravo. Čak 85 poslanika stalni su članovi 11 međunarodnih delegacija i na putovanjima su skoro svakodnevno. Umesto prosečnih 65 evra za dan, sada će dobijati po 15.
Pročitajte još:
* Vučić smanjuje dnevnice: Ne može kuvar da primi veću platu od mene!
* Kad se premijer naljuti: Vlada Srbije smanjila dnevnice za putovanja
- Ako vi nekome date 15 evra da ode da obavi neki važan posao za državu, a on može jedva da kupi za ceo dan sendvič i kafu, to vam je odraz jedne populističke politike - smatra Borislav Stefanović iz DS-a.
Đorđe Milićević iz SPS-a ukazuje da dnevnice ne smeju da budu povod da neko ode u inostranstvo.
- Ušteda mora da bude prioritet, a štedi se tamo gde se ima - dodaje Milićević.
Vladimir Đukanović navodi da su mnogi ljudi potpuno demotivisani, neće da budu poslanici, jer negde drugde mogu mnogo više da zarade.
Delegacija srpskih parlamentaraca upravo juče se vratila iz Strazbura, a da li je 15 evra dnevno bilo dovoljno da podmiri njihove troškove u tom gradu?
- Strazbur je najskuplji grad u Francuskoj, da biste imali tri normalna obroka potrebno vam je minimum 40 evra - ukazuje Aleksandar Senić iz SDS-a.
Zoran Babić iz reda naprednjaka kaže da je u Evropskom parlamentu ručao za sedam i po evra.
- To je obrok koji je bio veoma ukusan, koji koriste evropski parlamentarci - dodaje Babić.
Odnosi se i na vojnike i policajce
Dnevnica od 150 dinara odnosi se i na vojnike i policajce, osim kad su u Kopnenoj zoni bezbednosti. Ne isključujući mogućnost da se dnevnice sledeće godine vrate na staro ako se, kako kažu, poslanici i ministri disciplinuju, iz Vlade apeluju da odluku o smanjenju dnevnica sada donesu i javna preduzeća.