Vučić: Moraćemo da menjamo Ustav zbog EU
Premijer Srbije Aleksandar Vučić rekao je da će zbog ulaska u EU, Ustav Srbije morati da se menja i dodao da će za to biti potreban široki konsenzus.
- Tu mora da postoji široki konsenzus, moramo da razgovaramo sa svima, besmisleno je da o tome odlučuju dve tri stranke, već i sa nevladinim organizacijama i regionalnim činiocima - rekao je Vučić na predavanju studentima Pravnog fakulteta na temu "Srbija izmedju Istoka i Zapada".
On je odgovarajući na pitanje studenta da li će Ustav morati da se menja zbog preambule, rekao da će ustav morati da se menja zbog ulaska u EU, ali da će tekstopisac, odnosno zakondavna vlast, kada je reč o sadržini, uzeti najbolje.
Vučić kaže da moraju postojati ozbiljni razlozi da bi se Ustav menjao, kao i širok konsenzus.
Odgovarajući na pitanje o inicijativama za promenu političkog sistema, premijer je rekao da bi voleo da imamo 150 umesto 250 poslanika u parlamentu.
- To nije ključno za budžet, ali je signal kako treba da se ponašamo - rekao je Vučić i dodao da je lokalna samoprava preglomazna i da postoje problemi u funkcionisanju administracije.
Izlazimo iz krize
Vučić je poručio studentima i da zemlja izlazi iz krize i da čvrsto ide u EU.
- To će nam omogućiti i da idemo u EU i da čuvamo dobre odnose sa Rusijom, Kinom, Indijom i drugim zemljama - rekao je Vučić i dodao da naša zemlja treba da ide u Evropsku uniju jer imamo mnogo toga da naučimo ali i kako bismo mogli da napravimo sistem.
Govoreći o potrebi održavanja tradicionalno dobrih odnosa sa Istokom, Vučić je rekao da smo pokazali svoj odnos prema Rusiji jer jedini nismo uveli sankcije zbog ukrajinske krize, bez obzira na pritiske kojih je bilo.
- Srbija treba mnogo da uči od Zapada - rekao je Vučić ali i podvukao da od Istoka treba da uzme tu vrstu slobode i širine koju Zapad zbog procedura koje ima nije dozvoljavao.
Vučić je rekao da se kada neko pita da li ste za Evropu, to nažalost svodi na besmisleno političko pitanje "jesi li za Evropsku uniju ili ne".
Srbija, kako je naveo, treba da teži velikom radu, boljitku i napretku i prihvatanju savremenih tehnologija, i to je važno jer , kako kaže, zaostaje u onome što je najvažnije, u ekonomskom razvoju.
Vučić je rekao da kod nas marljivost nikada nije bila dovoljno cenjena vrlina, za razliku od protestantskog sveta.
Državu morate da čuvate
Premijer je ukazao da se ove godine dogodio pokušaj pritisaka da se Srbi proglase za genocidan narod i da je Srbija smela da se "isprsi" i nije imala zbog toga posledice, kao i da je jedna članica EU jednostrano uvela sankcije našoj zemlji i izvršila ekonomsku agresiju.
To je, kako je naveo, bio prvi primer da je Evropska komisija stala na stranu države nečlanice u sukobu sa jednom članicom EU.
- Državu morate da čuvate, da donosite teške odluke, da tri puta razmislite pre nego što presečete i da donosite zaključke na mudar način - rekao je Vučić, ekskluzivno saopštavajući studentima da je deficit budžeta u septembru bio tri milijarde dinara, odnosno da je bio šest puta manji nego što je planirano.