Srbija gubi milione zbog blokade granica
Zatvaranje granica između Srbije i Mađarske, odnosno Hrvatske, nanosi Srbiji ogromnu materijalnu štetu koja se meri milionima evra. Prema podacima Privredne komore Srbije, samo preko graničnih prelaza Horgoš ka Mađarskoj, odnosno Batrovci s Hrvatskom, dnevno prođe robe u vrednosti od oko 21 milion evra. Sada su ti prelazi zakrčeni kilometarskim kolonama kamiona koji na svoja odredišta neće stići na vreme.
- Teško je izmeriti direktnu štetu, ali špediteri imaju velikih problema u planiranju isporuka robe - kaže Bojan Đurić, savetnik predsednika Privredne komore Srbije.
Da je stvar alarmantna, priznao je i ministar trgovine Rasim Ljajić.
- Šteta bi sigurno mogla da se meri milionima evra, jer su i Hrvatska i Mađarska veoma važni spoljnotrgovinski partneri Srbije. Osim toga, i jedna i druga zemlja su tranzitne kad je reč o plasmanu robe iz Srbije na treća tržišta. To je direktna šteta, a o posrednoj da i ne govorimo, jer će sigurno biti veća, posebno ako se imaju u vidu poruke koje se šalju potencijalnim investitorima u regionu - ističe Ljajić.
Nema obrazloženja
Hrvatska je za teretni saobraćaj zatvorila jedini otvoreni granični prelaz sa Srbijom, Batrovci - Bajakovo, dok putnički saobraćaj i dalje funkcioniše. Hrvatska policija je ovakvu odluku saopštila pograničnoj policiji Srbije bez ikakvog obrazloženja.
Zasad kamioni ne prelaze na alternativne pravce, nadajući se da ovo stanje blokade granice neće potrajati. Međutim, ako se situacija ne promeni, pre svega tranzitni transport bi mogao da krene put Bugarske i Rumunije, odnosno međunarodnog Koridora 4 koji potpuno zaobilazi Srbiju. Taj put je duži, ali u vanrednim okolnostima i jedina alternativa i svakako brža ruta nego ona koja vodi preko naše zemlje.
Koliku štetu trpe privrednici u Srbiji i stranci koji koriste naše auto-puteve, tek će se meriti u mesecima kad kriza mine, ali je svakako reč o velikim gubicima za zemlju ionako skromnog izvoza kao što je Srbija.
Zbog velike ekonomske štete kojoj smo tuđom zaslugom izloženi, u Vladi Srbije se razmatra i opcija podizanja tužbi protiv Mađarske i Hrvatske pred međunarodnim sudovima jer je reč o otvorenom kršenju međunarodnih ugovora.
- Nadam se da nećemo morati da idemo pred međunarodne sudove, ali ako se ovo nastavi, nemamo drugog izbora već da zatražimo zaštitu kod međunarodnih sudova. Trpimo veliku ekonomsku i svaku drugu štetu, a Srbija nije uradila ništa što bi opravdalo zatvaranje granice, niti je bilo kome pretnja - rekao je ministar rada Aleksandar Vulin prilikom posete Subotici.