Janković: Službe bezbednosti na "tankom ledu"
Zaštitnik građana Saša Janković rekao je danas da je Srbija posle oktobarskih promena, pre devet godina, krenula u reformu službi bezbednosti i uspostavljanje nezavisne kontrole "evolutivnim putem", ali da se još nalazimo na "tankom ledu".
"U javnosti se očekivalo da se reforma izvede nekim intenzivnim zahvatom, međutim krenulo se evolutivnim putem. Da li je to dobro ili loše neću suditi", rekao je Janković na okrugom stolu, posvećenom nezavisnoj kontroli bezbednosno- obaveštajnih službi.
Šef kabineta direktora Bezbednosno-informativne agencije Jovan Stojić izjavio je novinarima da su preporuke Zaštitnika građana većinom ispunjenje, dok samo jedna, u vezi prisluškivanja, nije do kraja sprovedena zbog nedostatka sredstava, ali će ombudsman biti informisan kada i to bude urađeno.
|
Prema njegovim rečima, pozitivan ishod takvog evolutivnog procesa zavisi od toga da li ljudi u tajnim službama dele demokratske vrednosti društva ili imaju neke "otuđene, specifične interese", kao i da li političari shvataju da zloupotreba tajne službe zapravo znači zloupotrebu od strane te službe.
Janković je, govoreći o svojoj kontrolnoj poseti Bezbednosno informativnoj agenciji (BIA) u februaru, rekao da je njen najveći efekat što službe bezbednosti znaju da postoji nadležni državni organ koji može u svako doba dana i noći proveriti da li postupaju po zakonu ili samovoljno, kad u radu ograničavaju prava građana.
Janković je naglasio da se po prvi put desilo da nezavisni državni organ, dakle neko ko nije deo izvršne vlasti dođe u prostorije tajne službe i proveri rad na određenom broju nasumice izabranih primeraka i da iznese preporuke kako da taj rad više uskladi sa principima funkcionisanja demokratskog društva.
Zamenik šefa misije Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) u Srbiji Tomas Mur pozdravio je otvorenost zvaničnika BIA da se brzo omogući poseta predstavnika Zaštitnika građana, što povećava poverenje u njen rad.
Mur je naglasio značaj BIA zbog pretnji sa kojima se Srbija suočava, vezanih za međunarodni kriminal, trgovinu drogom, terorizam.
Prema njegovim rečima, dozvoljavanje kontrole ombudsmanu je korak u stvaranju aparata bezbednosti koji odgovara potrebama Srbije, a istovremeno uživa poverenje građana. Mur je rekao da je potrebno i vrlo aktivno angažovanje Skupštine Srbije u nadzoru rada BIA, kao i da sudovi uvek treba da budu u prilici da odigraju konstruktivnu ulogu u podršci nadzoru nad BIA kad god, u vezi sa tim, dođe do nekog sukoba.