Može li se ZSO porediti sa Republikom Srpskom?
Sporazum o formiranju Zajednice srpskih opština na Kosovu bio je samo prvi korak, a sledeći je izrada statuta i formiranje same zajednice.
Zvanični Beograd poručuje da će se Zajednica svakako o budućim odlukama konsultovati i sa Vladom Srbije - od privede i obrazovanja do izgradnje i pitanja povratnika.
Predstavnici Zajednice srpskih opština moći će i da predlažu izmene zakona, postupke pred sudovima a imaće pravo na imovinu i vlasništvo u preduzećima.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić navodi da će ZSO biti odgovorna i za ekonomski razvoj srpskih opština.
- Dakle jasno je definisano ko utvrđuje i ko sporvodi politiku a nema nikakve sumnje da će srpski predstavnici kao i do sada da se konsultuju sa svojom vladom - ističe Đurić.
Prema njegovim rečima “među 120.000 naših ljudi mnogi nemaju ni dovoljno para, ni kadrovskih i institucionalnih kapaciteta da se problemi koji su zaista ogromni na uspešan način reše”.
- Dakle moramo svi da zapnemo nije KIM samo pitanje jednog činovnika u Vladi ili samo neke grupe gradonačelnika to je zaista pitanje cele zemlje - dodaje direktor Kancelarije za KiM.
Beograd će se pitati na koji se način troši novac
Finansiranje iz Beograda značiće i zadržavanje uticaja Srbije, ali će sada veća odgovornost biti na kosovskim Srbima.
- Beograd će se svakako pitati na koji način se taj novac troši, koji su prioriteti te zajednice i sigurno se Beograd se neće povući potpuno iz nekih uticaja i procesa na Kosovu - kaže Nenad Đurđević iz Foruma za etničke odnose.
- Ali pre svega glavna težina odgovornosti je pre svega naravno na ljudima koji su izabrani u opštinama predstavnicima opština i gradonačelnicima jer oni će činiti tu buduću asocijaciju, skupštinu i njene organe - ističe Đurđević.
Pročitajte još:
* Đurić: Sporazum o ZSO prekretnica, više odgovornosti za sve
* I Dodik aminovao formiranje ZSO na Kosovu: Važan nacionalni dokument
Poređenje nadležnosti ZSO sa onim nadležnostima koje ima Republika Srpska nije moguće.
- Svakako to nije ko čita nekim pravnim naočarima taj sporazum, to nije treći nivo vlasti, ali je svakako jedan novi mehanizam samoadministriranja za lokalnu zajednicu u ovom slučaju za Srbe - navodi on.
On kaže da se ZSO ne može porediti sa RS i da “jednosravno asocijacija nema ta ovlašćenja i neki taj status kao što ima RS u okviru BIH”.
Marko Đurić navodi da “ako samo pogledate mapu i rezultate etničkog čišćenja na KiM videćete da Srbi zapravo u tih deset opština žive teritorijalno nepovezano”.
- Zatim, nažalost, Srba je na KiM neuporedivo manje nego Srba u RS i zbog toga bi logika trebalo da bude upravo obrnuta. Dakle baš zato što su Srbi ugroženiji na KIM nego u BIH trebalo bi da imaju što više prava. I mi ćemo se za to zalagati i boriti - kaže Marko Đurić.
Srbi sa Kosovo podsećaju da zajednica srpskih opština nije uperene protiv Albanaca. Ministar u Vladi Kosova Dalibor Jevtić navodi da će Zajednica omogućiti investicije i u ekonomskom smislu poboljšati život svakog građanina na Kosovu.