Brisel: Koje ustupke će napraviti Srbija, a koje Kosovo?
Premijer Srbije Aleksandar Vučić izrazio je uverenje da će na današnjoj rundi dijaloga Beograda i Prištine biti postignut dogovor o ZSO. Upitan da li će ZSO imati izvršna ovlašćenja on je istakao da je neophodno napraviti kompromise, a to znači učiniti ustupke.
- Siguran sam da ćemo postići sporazum o ZSO, što je ujedno i sprovođenje Briselskog sporazuma. To je veoma važno za srpsku zajednicu na Kosovu, za napredak u dijalogu sa Prištinom kao i celokupnu atmosferu na zapadnom Balkanu - naglasio je on u intervjuu bečkom dnevniku "Standard".
Pročitajte još:
* Počela nova runda: Vučić i Mustafa "oči u oči"
* Da li se spremaju neredi na Kosovu: "Opozicija se mobiliše protiv ZSO"
* Rešene telekomunikacije: Srbija će imati svoju kompaniju na Kosovu
Prema njegovim rečima, nakon ovog sporazuma, biće moguće nastaviti sa drugim temama, kao što je slobodan protok kapitala, robe i ljudi.
- Nadam se da ćemo i druge teme, kao što su telekomunikacija, energetika i most u Mitrovici moći rešiti. To bi donelo više stabilnosti čitavom regionu - podvukao je Vučić.
Upitan da li će ZSO imati izvršna ovlašćenja on je, naglasivši da ne želi da govori loše o kolegama u Prištini, istakao da je neophodno napraviti kompromise, a to znači učiniti ustupke.
- Obe strane to moraju činiti i u budućnosti, i mislim da se radi i o novoj atmosferi. Nema više konkurencije kao što je to bilo ranije - uveren je Vučić.
Etnički nacionalizam na Balkanu i dalje snažan
Na konstaciju da će na Samitu o zapadnom Balkanu u Beču biti konkretnija inicijativa za razmenu mladih na Balkanu, on je objasnio da su stanovnici regiona imali veoma loš stav jedni prema drugima, decenijama, skoro vekovima.
Podsetivši da je poslednji sastanak, pre nego što se sastao sa albanskim premijerom Edijem Ramom, između šefova vlada dve države održan 1946. u Beogradu, Vučić je primetio da je to skoro sedam decenija, ali da se sada viđaju redovno, svaka dva-tri meseca i razgovaraju veoma otvoreno.
- Mislim da delimo mnoga mišljenja i da možemo da poboljšamo zajedničku budućnost - rekao je premijer.
Dodao je da je glavna ideja bila da svi treba da prevaziđemo predrasude, pre svega mladi.
- Predrasude i dalje postoje. Prevazilaženje bi moglo biti za obe nacije. Veoma sam zadovoljan što je Edi prihvatio našu ideju. To je bila naša inicijativa i funkcioniše - objasnio je Vučić, ocenivši da je etnički nacionalizam na Balkanu i dalje snažan, ali da može da se prevaziđe time što bismo "bili odgovorniji za dobrobit naših ljudi".
To bi, kako je dodao, bilo veliko dostignuće kako za Albance, tako i za sve druge i dobar primer kako stvari u budućnosti mogu funkcionisati.
Medijske slobode
Na konstataciju da će se u Beču sastati i sa predstavnicima civilnog društva sa kojima će razgovarati i o nedovoljnim medijskim slobodama, te upitan šta će učniti da bi poboljšao situaciju, Vučić je podsetio da je do sada doneto tri zakona o medijima u saglasnosti sa evropskim standardima.
- To je EU pozdravila i činićemo sve što Unija smatra da moramo da radimo. Kritika je više politička tema, ali smo spremni i vidimo da postoje ljudi koji se brinu s tim u vezi. Mi ćemo to rešiti na dobar način i pobrinuti se za pravu demokratiju. Spremni smo da prava na slobodu medija i medijske slobode poboljšamo. Nemam strah to da kažem - poručio je šef srpske vlade.