Ljajić: Pregovorima do rešenja za Kosmet
Ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić izjavio je danas da u ovom trenutku nema pregovora između Beograda i Prištine, ali da to ne znači da ih neće biti posle konsultativnog mišljenja Međunarodnog suda pravde u Hagu. On smatra da bi prema Kosmetu trebalo voditi promišljeniju politiku, i maksimalo iskoristiti svih 500 miliona evra koji se svake godine ulažu u južnu pokrajinu.
"Kompromis oko budućeg statusa Kosova je neophodan, a do njega se može doći jedino pregovorima", rekao je Ljajić Tanjugu.
Prema njegovim rečima, pravi trenutak za početak pregovora sa Prištinom je posle saopštavanja stava Međunarodnog suda pravde o jednostranom proglašenju kosovske nezavisnosti.
On smatra da postojeće stanje, u kome bi Albanci trebalo da dobiju sve, a da drugi izgube bukvalno sve, nije održivo, a nije dobro ni za Kosovo, jer ne može da postane član nijednog međunarodnog foruma.
SDPS samostalno na izbore u MitroviciSDPS će, najavio je Ljajić, na predstojeće lokalne izbore u Kosovoskoj Mitrovici izaći samostalno i, smatra da će biti "pravo iznenađenje". "Predstavićemo našu politiku prema Kosovu, ljude koji će tu politiku sprovoditi, ali i drugačiji pristup rešavanju nekih konkretnih problema sa kojima se suočavaju oni koji tamo žive“, rekao je on. |
"SDPS smatra da politika Srbije kad je reč o problemu Kosova treba da se vodi na tri nivoa. Prvi je jačanje Srbije kao države u ekonomskom, političkom i međunarodnom smislu. Drugi je da se utvrdi konkretan plan o tome šta nam je činiti posle stava Međunarodnog suda pravde, a treći - stvaranje uslova za ostanak i povratak Srba i drugih nealbanaca na Kosovu“, istakao je Ljajić.
Ljajić kaže da prema Kosovu treba voditi dragačiju, promišljeniju politiku, posebno ako se ima u vidu da Srbija za tamošnje potrebe izdvaja 500 miliona evra godišnje.
"Nisam siguran da su te pare na najbolji i na najkonkretniji način trošene. Ne možemo dozvoliti ni da kosovske institucije grade više kuća za povratnike, nego što ih gradimo mi“, naveo je Ljajić.
Prema njegovim rečima, neophodno je razmišljati i o privrednom oporavku Kosova što je, kaže, uslov za ostanak onih koji tamo žive, ali i za održivi povratak. Ministar je ukazao i na veoma velike socijalne razlike tamošnjeg stanovništva. Samo u Kosovskoj Mitrovici, prema njegovim rečima, 1.500 građana prima socijalnu pomoć.
Najveći deo stanovništva Mitrovice ima primanja između 6.000 i 11.000 dinara mesečno, ali istovremeno ima ljudi sa 180.000, ali i onih čija su mesečna primanja, tvrdi Ljajić, između 400.000 i 500.000 dinara.
Dobro je što idemo u Sarajevo
Lajijić ocenjuje da je dobro što je pronađen kompromis za učešće Srbije na predstojećoj međunarodnoj konferenciji u Sarajevu. "To nam omogućava da ostanemo za stolom gde se govori o nama, a opet nismo prihvatili učešće Kosova kao državnog entiteta na tom skupu“, naveo je Ljajić. |