Vučić u frontu protiv Ciprasa
Hoće li Grčka priznati Kosovo i hoće li u zvaničnu posetu Srbiji sledećeg meseca doći grčki premijer Aleksis Cipras, dva su pitanja koja se proteklih nedelja nameću srpskoj javnosti, a da se odgovor ni za jedno od njih sa sigurnošću još ne zna.
Jedan od optimističnijih u pogledu ovih dilema jeste šef srpske diplomatije Ivica Dačić. On tvrdi da "nema naznaka niti najava promene stava Grčke prema nezavisnosti Kosova", te da mu je grčki premijer potvrdio da će Srbiju posetiti na jesen.
- Trebalo bi u oktobru da otputujem u zvaničnu posetu Grčkoj, kao ministar spoljnih poslova. Cipras je trebalo ranije da dođe, ali zbog problema u zemlji, najavio je da će doći kasnije - izjavio je Dačić, odgovarajući na pitanja novinara u Ministarstvu spoljnih poslova.
Dačić:Nema pogoršanja odnosa
Dačić kaže da medijske spekulacije o pogoršanju odnosa Srbije i Grčke nemaju veze sa političkom realnošću.
- Nema tenzija u našim odnosima. Naši bilateralni odnosi nisu važni samo zbog naših političkih odnosa, već i zbog situacije u regionu i njihovog stava prema Kosovu - rekao je Dačić, ističući da Beograd želi najbolje odnose sa Grčkom.
Pozivajući se na neimenovane izvore u Atini, beogradski list "Danas", međutim, objavio je da grčki premijer neće doći jer u Sirizi smatraju da "Aleksandar Vučić vodi pubertetsku politiku". Na drugoj strani, Vučić koristi svaku priliku da napravi razliku između svoje i politike svog, kako ume da kaže, "prijatelja Ciprasa".
- Vučić je marioneta Angele Merkel i diktatura je prirodno okruženje za mere koje Srbija sprovodi. Cipras, barem onaj iz predizbornih obećanja, simbolizuje borbu protiv svega toga - komentariše internacionalni sekretar Demokratske stranke Vladimir Todorić.
Metaforičko pitanje "zašto se ne vole Cipras i Vučić" nameće se i pošto je prosečan čitalac srpske štampe danima unazad bio bombardovan spekulacijama kako će Grčka uskoro priznati Kosovo, jer je na to primorava najveći kreditor Nemačka, što je u domaćoj javnosti izazvalo osude i komentare u stilu: "Izdaše nas i braća Grci".
Za sagovornika "Vesti" to je licemerna politika, jer se javnost pokušava uveriti kako srpska vlada sprovodi dobre reformske poteze, za razliku od Grčke i njenog premijera koji politiku štednje i smanjenja plata ne vidi kao rešenje velike dužničke i ekonomske krize.
- Ako je istina da Nemačka uslovljava Grčku i priznanjem Kosova, meni je zanimljivo to što se naši mediji više obrušavaju na Grčku, a ne na onog koji je ucenjuje - primećuje Todorić.
Pomenuta nelogičnost upućuje na to da su pojedini srpski mediji preko kritika Ciprasa i zlosutne najave priznanja Kosova, nastojali da odbrane politiku "stezanja kaiša" Vlade Srbije čiji je prvi potez bilo smanjenje plata i penzija.
Pročitajte još:
* Cipras na korak od priznavanja Kosova?
* Albanci se raduju: Neslaganja Grčke i Srbije vode ka priznanju Kosova?
Da Vučiću nije svejedno što Cipras i dalje uživa veliku popularnost u Srbiji, i pored velikih ustupaka koje je grčki premijer učinio kreditorima u odnosu na predizborna obećanja, govore i njegova učestala samopoređenja sa Ciprasom.
- Moj prijatelj Cipras možda to ne voli da čuje i možda se ponekad i nervira i zbog mene, ali ja ću to reći jasno i glasno: Ako hoćete da prebrodite ekonomsku krizu ovih razmera, onda nema laganog i ugodnog puta, već samo teškog i doslednog. Uvereni smo da je samo tako moguć stvarni i trajni uspeh - izjavio je nedavno srpski premijer.
Aleksis to neće uraditi
Miloš Stojković, saradnik na Aristotelovom univerzitetu u Solunu, tvrdi za beogradsku štampu da mu je pre nekoliko dana njegov prijatelj Cipras lično potvrdio da Grčka neće priznati Kosovo.
- Doslovce sam ga pitao: "Aleksise, brate i prijatelju, znaš da sam sa Kosova, da li ćete priznati Kosovo?", a on mi je odgovorio da se to neće dogoditi - tvrdi Stojković.
Grčka je jedna od pet članica EU koja nije priznala secesiju južne srpske pokrajine.
I Grke okreću protiv Srba
Analitičar Đorđe Vukadinović primećuje da ima dosta stranih faktora kojima prijateljstvo Srbije i Grčke smeta.
- I po Grčkoj se širi priča da će Srbija da prizna Makedoniju pod njenim ustavnim imenom Republika Makedonija, što takođe ima za cilj da podstakne antisrpsko raspoloženje u Grčkoj - primećuje Vukadinović.