Pakleno na granici
Kao i svake godine, već od početka avgusta ogromne gužve stvaraju se na graničnim prelazima u Srbiji, kada se stotine hiljada naših dijasporaca, Turaka i Grka vraćaju u zemlje EU gde žive i rade. Ovog vikenda već su počele gužve na prelazima i na nekim mestima se čeka i po nekoliko sati, kako bi vozila izašla iz zemlje.
Prema informacijama iz Auto-moto saveza Srbije u subotu oko podne, na većini graničnih prelaza se čeka po sat i više vremena, ali se, kako kaže Nevena Stanojević iz AMSS, situacija iz časa u čas menja.
- Prema najsvežijim podacima višesatno je čekanje na graničnom prelazu Batrovci prema Hrvatskoj. Čeka se više od tri sata na izlazak, dok se na ulazak u Srbiju čeka od 90 do 120 minuta. Na prelazima Šid i Sot se na ulazak i izlazak čeka oko 60 minuta, dok se na Horgošu na ulazak čeka oko 90 minuta, a na izlazak do pola sata. Na Bačkim vinogradima se na izlazak čeka oko 100 minuta, dok se na prelazu Preševo ka Makedoniji za ulazak i izlazak čeka oko sat vremena u oba pravca - kaže Stanojevićeva, napominjući da se dužina čekanja može i više puta u toku dana promeniti.
Među mnogima koji su proveli i po nekoliko sati u čekanju je Zoran Stojanović koji se sa porodicom vraća u Nemačku iz rodnog mesta u okolini Požarevca.
- Stvarno ne znamo više šta da radimo. Svake godine sedimo po nekoliko sati na granici, po ovoj žegi. Kako ne mogu da ubrzaju prelazak, kao da je to neka nauka. Sve mislim zakasniću na posao u ponedeljak, jer tek kad izađem iz Srbije, čeka me put. Što kažu u šali ovde drugi putnici, brže ovi imigranti ilegalno pređu granicu, nego što mi na regularnim prelazima napustimo Srbiju. Ali ipak zbog odmora u otadžbini vredelo je doći - kaže Stojanović, dok peškirom briše graške znoja sa lica.
Pun rezervoar, dosta vode
Iz Auto-moto saveza Srbije navode da je tokom celog vikenda pojačan saobraćaj na putnim pravcima. Oni savetuju vozače da na putovanja krenu pre ili posle vikenda, a ukoliko moraju tokom vikenda, da koriste manje frekventne granične prelaze kako bi izbegli višečasovna zadržavanja.
Zbog visokih temperatura, vozačima se savetuje da za duža putovanja koriste rane jutarnje ili kasnije popodnevne sate. Vozačima se savetuje da obavezno napune rezervoar dovoljnom količinom goriva, da ponesu veće količine vode, kako bi imali dovoljno za sopstvene, ali i solidarno, za hitne potrebe onih koji se možda nađu u koloni.