Rehabilitacija Milana Nedića deli Srbe: Pravda ili uvreda za žrtve?
Nijedan vođa okupacione vlasti u Evropi nije rehabilitovan, pa teško da to može da bude Milan Nedić. Ovako najavu skorog početka procesa rehabilitacije predsednika srpske vlade u vreme okupacije nacističke Nemačke za "Vesti" komentariše istoričar dr Čedomir Antić.
Viši sud u Beogradu, koji je isti zahtev lani odbio, ponovo je naložio započinjanje procesa rehabilitacije, saopštio je Nedićev praunuk Aleksandar.
- Kako može da bude rehabilitovan neko ko nije sudski osuđen? Sud može da odbije zahtev jer je Nedić izvršio samoubistvo pre nego što je suđenje i počelo. Drugo je pitanje da li može da se podnese zahtev za rehabilitaciju jer u zakonu jasno piše da pripadnici Hitlerove okupacione vlasti ili formacija koje su bile uz sile osovine i njihove saveznike ne mogu biti rehabilitovane - podseća dr Antić. On dodaje da Nedić nije bio "opredeljeni fašista".
- Prema međunarodnom pravu, zemlja koja je kapitulirala morala je da uspostavi određeni nivo vlasti i da sarađuje u određenom nivou sa okupatorom. Ali, Nedićeve političke postavke, odnos prema jugoslovenstvu i komunizmu, istorija je sama potvrdila - objašnjava dr Antić.
Izdajnik i nacistički poslušnik
Rehabilitacija Nedića predstavljala bi uvredu ne samo žrtvama tog zločinačkog režima, već celokupnom srpskom narodu, smatra Pokret socijalista. Oni tvrde da "jedino u Srbiji pojedinci pokušavaju da dokažu da Nedić nije imao veze sa 30.000 Srba, Jevreja i Roma, ubijenih na Banjici i u Jajincima".
- Pa da je za te četiri godine samo jednom bar pokušao da zaustavi ta zverstva, ali nije. Samo zbog toga Nedić je zaslužio da večno ostane zabeležen kao izdajnik i nacistički poslušnik - ističe Pokret socijalista.
On, inače, smatra da portret Milana Nedića koji je iz Vlade Srbije uklonjen 2008. godine na zahtev Ivice Dačića treba da se vrati.
- Time što je Dačić sklonio tu sliku on nije izrazio svoj stav prema Nedićevoj vlasti, nego stav prema istoriji. On negira da je Srbija imala saradnike sa okupatorom. Ali, treba da ostavimo Ivici Dačiću sliku koja mu je najmilija, onu Miloševićevu - sarkastičan je Antić.
Prihvaćeno 800 zahteva
U prethodne četiri godine u Višem sudu u Beogradu je primljeno 2015 zaheva za rehabilitaciju, od kojih je 800 usvojeno, 797 je u postupku, a 42 su odbijena. Po važećem zakonu zahtevi za rehabilitaciju u Višem sudu će se primati do 2016. godine.
Istraživač Milan Radanović, koji Nedića ocenjuje kao jednu od najnegativnijih figura u modernoj istoriji Srbije, kaže da je svoj sud o kontroverznom premijeru (za jedne spasilac, za druge kvisling) već dao srpski narod tokom Drugog svetskog rata.