Kandić: Šešelja za Hrtkovce optužuju i Srbi
Direktorka Fonda za humanitarno pravo Nataša Kandić izjavila je danas, povodom godišnjice iseljavanja Hrvata iz vojvođanskog sela Hrtkovci, da lidera SRS Vojislava Šešelja za te događaje tokom 1991. i 1992. godine terete i Srbi u tom vojvođanskom selu i drugim mestima, što bi moglo da predstavlja građu da se angažuje i nadležno domaće tužilaštvo. Liga socijaldemokrata Vojvodine (LSV) je zatražila da se vinovnici primerno kazne i da se nešto slično više nikada ne ponovi.
Suđenje Šešelju u Haškom tribunalu se shvata kao suđenje koje će zadovoljiti pravdu i "sve je preneto na Hag", rekla je Kandićeva, komentarišući u emisiji "Kažiprst" Televizije B92 činjenicu da pred domaćim sudovima procesi zbog događaja u Hrtkovcima još nisu pokretani.
"Danas se navršava 18 godina otkako se u prisustvu Vojislava Šešelja, predsednika Srpske radikalne stranke, a uz blagoslov njegovog bliskog saveznika Slobodana Miloševića, u mirnom sremskom selu Hrtkovci, sa većinskim hrvatskim stanovništvom, pokušalo sa ostvarenjem monstruoznog i zločinačkog plana stvaranja etnički čiste Vojvodine obeležavanjem njenih navodno nepodobih i nelojalnih žitelja nesrpske nacionalnosti", navodi se u saopštenju Političkog saveta LSV.
LSV smatra da taj događaj nikada ne sme da bude zaboravljen i da njegovi vinovnici moraju biti kažnjeni, ne samo zato što zločini protiv čovečnosti nikada ne zastarevaju, nego i zato što ako zaboravimo postoji opasnost da nam se istorija na najgori mogući način ponovi.
Pre 18 godina u Hrtkovcima održan je miting SRS, koji mnogi vojvođanski Hrvati povezuju sa početkom njihovog progona iz Srema, kada je javno pročitan spisak sa imenima 17 meštana hrvatske nacionalnosti kojima je zaprećeno da se isele, dok je 20 porodica nasilno izbačeno iz domova.
Kandićeva je navela da bi "priču o Hrtkovcima" trebalo da "otvori neko ko ima vlast" i da su se u vojvođanskim selima Golubinci, Platičevo i Kukujevci početkom 90-ih godina događale "teške stvari".
Kandićeva je navela da je SRS zloupotrebljavala izbeglice u "Oluji", jer su u izbegličkom skloništu u Sremskoj Mitrovici radikali ulazili u kuće preostalih Hrvata i Mađara, od kojih su tražili da idu u Krajinu.