Sprema se velika pljačka Srbije?
Srpski parlament raspravljao je o kontroverznom Zakonu o konverziji zemljišta. Iza rogobatnog imena zakona zapravo se krije vrlo ozbiljan posao. Stotine miliona evra su u pitanju, a opozicija strahuje da se zakon piše po meri krupnih biznismena koji će birokratskom gimnastikom za male pare ili besplatno doći do ekskluzivnog zemljišta.
Konkretno, poseban je trn u oku zemljište za koje opozicija sumnja da je namenjeno Milanu Beku u Luci Beograd. Ali, tu se pominju i drugi biznismeni koji merkaju atraktivno zemljište.
Balša Božović iz DS-a je rekao da predloženi zakon "miriše na prljavi zadatak nekoga u čije su ime došli da ga sprovedu" navodeći da je to isto kao "kad su potpisivali Beograd na vodi".
- Tajkunima je jeftinije da zaključe ugovor o zakupu - smatra Božović i dodaje da im nije u interesu da plaćaju naknadu za konverziju, jer mogu da sklope ugovor o zakupu koji im omogućava dobijanje građevinskih dozvola.
Ministarka saobraćaja Zorana Mihajlović je negirala da se zakon piše po meri krupnog kapitala i dodala da je Luka Beograd predmet sudskog spora i da ne podleže zakonu do okončanja procesa.
Gradonačelnik Beograda Siniša Mali je rekao da je zakon važan za Beograd.
- Svaki investitor želi tačno da zna šta poseduje - rekao je Mali i dodao da je "to koncept koji je definisan svuda u svetu, koji želimo da primenimo, dakle, jasna svojinska struktura zemljišta".
Mile Antić iz udruženja Mreža za restituciju smatra da se sprema velika pljačka.
- Tu se radi o desetinama milijardi evra koje bi država mogla ako hoće da pokloni nekom drugom, a ne tajkunima - napominje Antić. On podseća da je odlukom Ustavnog suda mogućnost "zakonite" pljačke državne svojine ukinuta.
Eksplicitno je navedeno da građevinsko zemljište u državnoj svojini nije moglo biti u prometu i da se "trenutnim korisnicima i učesnicima u postupcima privatizacije, stečaja ili izvršnim postupcima može pretvoriti u pravo svojine samo po tržišnim uslovima".
Već za 30 dana nešto više od 5.000 hektara građevinskog zemljišta od ukupno 660.000 koliko ga ima u Srbiji moglo bi da bude predmet konverzije. Vlasnici objekata koji se nalaze na državnoj svojini mogli bi svoje pravo korišćenja uz naknadu da pretvore u pravo svojine ili da eventualno tu zemlju uzmu u zakup na 99 godina, kako propisuje zakon.