Evropa donira, Srbija ne sanira
Iz Fonda solidarnosti EU za saniranje posledica prošlogodišnjih poplava, Srbija je dobila bespovratno više od 60 miliona evra. Taj novac trebalo je da se iskoristi za naknadu štete na javnim objektima, ali nije poznato da li je to i u kojoj meri urađeno, osim što je zahvaljujući novcu Unije obnovljeno 15 osnovnih i srednjih škola i vrtića.
EU je finansirala i izgradnju 160 novih i rekonstrukciju 870 kuća, a više od 16.000 domaćinstava je dobilo seme i đubriva.
I godinu dana od katastrofe, međutim, još uvek ima ljudi kojima nisu obnovljene kuće i oni i dalje stoje u redu za pomoć.
Izveštaji pokazuju da 500 ili 1.000 evra, koliko su dobijali za obnovu (država tvrdi da se radi o dvostruko većoj sumi), nije bilo ni približno dovoljno za renoviranje uništenih domova.
- Za te pare ne mogu se kupiti vrata i prozori, a kamoli šta drugo - jadaju se poplavljeni. Zato su žitelji zaseoka Miladinovići kod Krupnja i dalje u strahu od svake veće padavine.
U prošlogodišnjoj majskoj poplavi voda je potopila kuću i Dragana Ćosića iz Donjeg Dobrića kod Loznice. Falilo je nekoliko santimetara da uđe u kuću, ali je zato podavila živinu i uništila plastenike praveći veliku štetu.
Pročitajte još:
* Zbog (pogrešnih) mera štednje ostali smo bez para EU
* EU obustavila 20 miliona evra pomoći nezadovljna radom Vlade Srbije
- Kod mene je šteta od poplave procenjena na 513.000 dinara, voda mi je poplavila plastenike, malinu, kupinu, kukuruz, pasulj, podavila kokoške, sve što sam imao na 80 ari zemlje. Do danas nisam dobio žute banke od opštine, odnosno države. Jedino sam od EU dobio plastenik od 30 metara koji, kako su mi rekli, vredi 2.500 evra. Moguće je da je Srbija od EU dobila 60 miliona evra za naknadu štete, ali dok to dođe do nas, pojede maca - kaže Ćosić.
Inače, ukupna šteta od poplava procenjena je na 1,7 milijardi evra, od čega se najveći deo odnosi na energetski sektor, čak 800 miliona evra.