Priština ucenom blokira lekove
Zdravstvenom centru u Kosovskoj Mitrovici, jednoj od poslednjih institucija na severu Kosova koja još, bar na papiru, pod ingerencijom države Srbije, prete ozbiljni problemi, jer, ako se ne integriše u sistem države Kosovo, vrlo brzo može ostati bez lekova i sanitetskog materijala koje najvećim delom dobija iz Srbije.
Situacija je dodatno pogoršana od 1. juna, nakon što je na snagu stupila odluka Vlade Kosova da ova ustanova, od posebnog značaja za srpski narod na severu Kosova, može da se snabdeva lekovima i sanitetskim materijalom samo kroz humanitarne isporuke ili licenciranjem-integracijom u kosovski zdravstveni sistem.
- U poslednjih pet godina kosovske vlasti čine sve da nam zagorčaju život, otežaju rad zdravstvenom osoblju i onemoguće lečenje naših građana. Zabrinuti smo zbog otežanog dopremanja lekova, situacija preti da preraste u humanitarnu krizu, jer su u Prištini doneli odluku da bez licenciranja u njihov sistem i njihove institucije nećemo moći da se snabdevamo lekovima i sanitetskim materijalom, ali, i pored toga, naša integracija u kosovski sistem je apsolutno neprihvatljiva - kaže dr Milan Ivanović, direktor Zdravstvenog centra.
On dodaje da je trenutno jedini način da dobiju lekove i drugi materijal humanitarne isporuke preko firme Farmalogistkonekt, jedine koja je licencirana na Kosovu i Metohiji.
- Do 1. juna mogli smo da dobijemo lekove iz Srbije i proizvode CEFTA bez plaćanja taksi, dok su za strane proizvode plaćane takse u iznosu od 10 do 26 procenata. Međutim, od 1. juna, čak i ako dobavljač lekova plati sve takse, ne može da izvrši isporuke našem Zdravstvenom centru - ističe Ivanović.
Čak i ako bi se registrovali u kosovski sistem, i kada bi se povinovali odlukama ministarstva u Prištini, odnosno njihove agencije za lekove, imali bi nepremostive teškoće, jer je u njihovom registru znatno manje lekova nego u Srbiji.
- O svemu smo obavestili nadležne institucije u Srbiji, očekujemo i njihovu pomoć. Uprkos svemu, a posebno zahvaljujući zalihama i najavljenim novim donacijama, među kojima su neke i iz Rusije, Zdravstveni centar u Kosovskoj Mitrovici funkcioniše, a snabdevenost lekovima trenutno je zadovoljavajuća i nema razloga za paniku - objašnjava Ivanović.
Žitelji severnog Kosova su zabrinuti, nestašica se ipak oseća, pa mnogi po lekove moraju u Rašku ili u Novi Pazar.
Kancelarija negira
U Kancelariji za KiM ne vide razlog za nestašicu lekova i naglašavaju da "nikada nije bilo privremenog humanitarnog angažmana".
"Zdravstvene ustanove na KiM lekove i sanitetski materijal su nabavljale preko RFZO uz dogovor sa Prištinom koja je izdavala licence i potvrde kako bi takva roba bila oslobođena svih dažbina. S takvom praksom će se nastaviti i nema nikakvih razloga za nestašicu lekova", poručuju iz Kancelarije za KiM.