Sirotinja raja pomaže partije
U Srbiji socijalni slučajevi finansiraju izborne kampanje političkih stranaka! Agencija za borbu protiv korupcije utvrdila je da su za prošlogodišnje parlamentarne izbore i izbore za Skupštinu grada Beograda čak 23 korisnika socijalne pomoći navedeni kao davaoci priloga partijama za izbornu kampanju.
Najgalantiji je bio jedan "socijalni slučaj" koji je Socijalističkoj partiji Srbije uplatio prilog u iznosu od 650.000 dinara! Da apsurd bude veći, taj darodavac primio je iz državne kase prošle godine socijalnu pomoć u iznosu od 94.694 dinara!
Vladajući naprednjaci su ipak zbirno najviše uknjižili od "sirotinje". Čak 21 osobe, u nadležnom Ministarstvu za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku zavedene kao socijalni slučajevi, finansijski su pomogle SNS sa ukupno 806.000 dinara (skoro 7.000 evra)! Uočljivo je da osim jednog koji je donirao 6.000, svi ostali su stranku premijera Vučića pomogli sa identičnim iznosom od po 40.000 dinara!
Na spisku partija koje su pomognute od sirotinje raje još se nalaze i Ujedinjeni regioni Srbije, bivša stranka pomalo zaboravljenog "finansijskog maga" Mlađana Dinkića. Regionima, koji su "pukli" na izborima, ne uspevši da pređu cenzus, jedan primalac socijalne pomoći uplatio je prilog od 80.000 dinara, koji za skoro 30.000 dinara premašuje sumu koju je prošle godine dobio od države na ime socijale.
U SPS-u i SNS-u lakonski odgovaraju da je njima važno da su sredstva zakonski proknjižena, odnosno da su uplaćena sa tekućeg računa darodavca na račun stranke, kao što nalaže Zakon o finansiranju političkih aktivnosti. U Transparentnosti Srbija ukazuju da su moguće dve opcije, a svaka od njih poteže krivičnu odgovornost.
- Ili se radi o lažnim socijalnim slučajevima, ili ti ljudi nisu dali svoj novac već im je neko drugi dao da bi ga oni uplatili na račun stranke. U svakom slučaju, trebalo bi da odreaguje i javni tužilac - konstatuje za "Vesti" izvršni direktor Transparentnosti Nemanja Nenadić.
U ovoj nevladinoj organizaciji koja se bavi borbom protiv korupcije upozoravaju da su se slični slučajevi dešavali i za izbore 2012, ali da tužilac nije reagovao, iako zakon predviđa kaznu od tri meseca do tri godine zatvora za onog ko daje, odnosno ko pribavi novac u nameri da prikrije stvarni izvor finansiranja političke stranke.