"Srbija može da trpi posledice ako ne izvrši nalog Haškog tribunala"
Ukoliko se Vlada Srbije i dalje bude protivila izvršenju naloga suda, bilo Žalbenog ili Pretresnog veća, to može imati posledice po Srbiju, o čemu će odlučivati Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija, izjavio je vršilac dužnosti portparola Haškog tribunala Nenad Golčevski.
Sa druge strane, s obzirom na to da dopis Žalbenog veća u kojem se traži hapšenje Vojislava Šešelja još uvek nije javni dokument, on najverovatnije neće biti uzet u obzir u šestomesečnim izveštajima o saradnji Srbije sa Tribunalom, koji Savetu bezbednosti UN početkom juna podnose predsednik Haškog tribunala Teodor Meron i glavni tužilac Serž Bramerc, rekao je Golčevski za list "Danas".
Pročitajte još:
* "Bramerc će morati na leđima da me nosi u Hag!"
* Slučaj Šešelj: "Srbija će poštovati svoje, a ne haške rokove"
On je naglasio da su sve odluke suda pođednako obavezujuće za sve države, pa tako i za Srbiju, te da se ne može proizvoljno i bez posledica odlučivati po kojim će se nalozima postupati, a po kojima ne.
Golčevski je negirao da u vezi Šešelja postoji neslaganje unutar samog Tribunala, između Pretresnog i Žalbenog veća.
- Žalbeno veće je izdalo nalog Pretresnom veću da opozove odluku o privremenom puštanju Vojislava Šešelja na slobodu. Pretresno se oglasilo tražeći dodatne informacije o njegovom zdravstvenom stanju. Onda je nastupilo zatišje, ali Žalbeno nije reagovalo nikakvim dokumentom ili odlukom koja se odnosi na Pretresno veće - naglasio je Golčevski. On dodaje da je Tužilaštvo podnelo zahtev Žalbenom veću da vremenski ograniči reagovanje Pretresnog veća, "ali ono to dosad nije učinilo".
- Taj podnesak Tužilaštva je još pred Žalbenim većem - ističe Golčevski, dodajući da je stav Tužilaštva u ovom slučaju jasan, a to je hitan opoziv odluke o puštanju Šešelja na privremenu slobodu, odnosno njegov povratak u Haški tribunal.
Ocenjujući izdvojena mišljenja sudija Žalbenog veća Bahtijara Tuzmukhamedova i Kofija Kumelija Afanđe, po kojima je odluka o hitnom vraćanju Šešelja u Hag preuranjena i neopravdana, Golčevski kaže da ona ne utiču na konačnu odluku suda.
U odluci Žalbenog veća Haškog tribunala, koja je stigla u Ministarstvo pravde Srbije, traži se da se lider radikala do 26. maja ili čim bude izvodljivo posle tog datuma, uhapsi, zadrži u pritvoru i potom preda nadležnima u Holandiji. U Vladi Srbije naglasili su da neće hapsiti Šešelja bez naloga Pretresnog veća, jer pre svega poštuju domaće zakonodavstvo, podseća "Danas".