Silom u kosovsko pravosuđe?
Rok za prijave za sudove i tužilaštva na Kosovu istekao je u ponedeljak u ponoć, a na poslednji poziv prijavilo se 84 kandidata Srba i drugih nevećinskih zajednica. Predsednik Sudskog saveta Kosova Enver Peci kaže da se za sudije prijavilo 58 osoba iz sudova koji rade u sistemu pravosuđa Srbije, a za tužilaštvo 12, kao i da Euleks tek treba da dostavi kompletne prijave.
Sve prijave su stigle su poslednji čas jer do nedelje uveče nije bilo nijednog prijavljenog kandidata sa severa KiM.
Srpske sudije i tužioci pružali su veliki otpor prelasku u kosovski sistem pravosuđa, ali se pretpostavlja da je ključnu ulogu u promeni mišljenja imao nedavni sastanak iza zatvorenih vrata sa ministrom pravde Nikolom Selakovićem.
"Vesti" su juče pokušale da kontaktiraju nekoliko visokorangiranih ljudi u srpskom pravosudnom sistemu u Mitrovici, ali su oni odbili da govore.
- Srpske sudije i tužioci koji pređu u pravni sistem tzv. republike Kosova, polagaće zakletvu na kosovski Ustav, pred predsednicom, po zakonima i pod punom materijalnom i moralnom odgovornošću i lojalnošću toj tzv. repubici Kosovo. Dobili su uverevanja od Selakovića da će biti izglasan zakon po kome će biti penzionisani sa 65 odsto primanja. Na taj način će dobiti socijalnu zaštitu za sebe i svoje porodice, a i platu tzv. republike Kosova.
Oni koji neće da pređu u sistem Kosova, dobiće raspored u neke sudove u unutrašnjosti Srbije, naravno u rangu koji imaju - kaže Aleksandar Đikić, predsednik Srpskog nacionalnog foruma.
Briselski sporazum predviđa integrisanje sudske vlasti koja će funkcionisati u okviru jedinstvenog pravnog sistema Kosova, kaže dr Darko Simović, član Srpskog pravničkog kluba i profesor ustavnog prava. On smatra da je reč o "prepuštanju sudske vlasti Republici Kosovo čime se direktno krši više odredaba Ustava Srbije".
- Prelaskom u kosovski pravni sistem sudije i tužioci srpske nacionalnosti imaće obavezu primenjivanja isključivo kosovskih pravnih propisa. Dakle, izbor srpskih sudija ne podrazumeva očuvanje srpske državnosti na Kosmetu, već predstavlja zaokruživanje kosovskog pravosudnog sistema kao jedan od poslednjih činova prepuštanja Kosovu da neometano vrši sve državne funkcije. Garancije koje treba da obezbede učešće Srba u kosovskom pravosudnom sistemu predstavljaju uobičajene mehanizme zaštite nacionalne manjine u uporednom pravu - kaže Simović.
Gubitak pravne zaštite
Aleksandar Đikić upozorava da onaj ko nema kosovsko državljanstvo ne može da ostvari svoje pravo pred sudovima, bilo severno, bilo južno od Ibra.
- Građani gube pravnu zaštitu Republike Srbije, i u potpunosti za svaku presudu, proces, nasledstvo, od sada pa nadalje za njih je nadležna tzv. republika Kosovo - podseća Đikić.
Potpisano u Briselu
Briselskom dogovorom Beograda i Prištine određeno je da Srbi i pripadnici drugih nevećinskih nacionalnosti dobiju dva mesta u Vrhovnom sudu Kosova, jedno u Apelacionom sudu u Prištini, a u Odeljenju ovog suda u Kosovskoj Mitrovici pet sudija. Osnovni sud u Mitrovici traži 24 sudije, Osnovni sud u Prištini sedam, u Prizrenu jednog, u Gnjilanu šest, a u Uroševcu dvoje sudija.