Jeremić: Nema povlačenja ni u Sarajevu
Odlazak Srbije na junski samit Evropska unija-Zapadni Balkan u Sarajevu značiće kontinuitet politike zvaničnog Beograda, pošto se ne uzmiče od rešenosti da predstavnici privremenih institucija na Kosovu i Metohiji ne mogu da budu zastupljeni na isti način kao i države, izjavio je ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić.
Ministar Jeremić u intervjuu za praznični broj "Večernjih novosti" primetio da bi bilo bi dobro da se u Sarajevu "čuje glas svih iz regiona," i da zato Srbija radi na nalaženju rešenje koje ni na koji način ne bi dovelo u pitanje Rezoluciju 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija i principijelni stav o nepriznavanju jednostrano proglašene nezavisnosti Kosmeta
"Za to će biti neophodno prisustvo UNMIK (misije UN u pokrajini) i uspostavljanje jasne asimetrije u predstavljanju i nastupu državnih delegacija i onih koji to nisu," istakao je Jeremić.
Šef srpske diplomatije je naglasio da je u Beogradu na delu "politika punog kontinuiteta u odnosu na prethodne vlade" jer Kosmet ne sme biti predmet stranačkih razmirica, a "po tom pitanju svi moramo disati kao jedan," jer je i tome šansa za uspeh.
Jeremić je dalje kazao kako "neodmeren i brutalan" postupak prema nealbanskom stanovništvu u pokrajini kada su ukinuti signali srpskih operatera na Kosmetu, predstavlja odmazdu privremenih institucija zbog njihovog diplomatskog neuspeha da Priština postane član Međunarodne telekomunikacione unije (ITU) i dobije pozivni broj rezervisan za države i različit od onog koji ima Srbija..
Primećujući da su prištinske vlasti u više navrata pokušale da se izbore za članstvo u ITU, Jeremić je pimetio kako su se "svaki put njihovi zahtevi odbijali o zid koji smo tamo izgradili uz pomoć prijatelja iz svih krajeva sveta."
Ministar Jeremić je takođe primetio su se u telefonskoj blokadi na Kosmetu međunarodni predstavnici "našli zatečeni," a "to nikako nije smelo da se desi.
Jeremić je dalje ocenio da Srbija ne samo da napreduje ka članstvu u EU, već je, i pored svih očekivanja i pritisaka, uspela da zaustavi talas novih priznavanja Kosova i blokirala pokušaje učlanjenja Prištine u međunarodne organizacije".
"Verujem da ćemo se izboriti za kompromisno rešenje za Kosmet u ne tako dalekoj budućnosti," dodao je on.
Jeremić je takođe kazao kako očekuje da će Međunarodni sud pravde (MSP) izaći sa mišljenjem da jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosmeta nije bilo u skladu sa međunarodnim pravom.
"Kada to mišljenje bude predstavljeno Generalnoj skupštini UN, očekujem da ga ona usvoji uz poziv da se putem mirnih pregovora pronađe rešenje za Kosovo koje će biti prihvatljivo za sve strane," rekao je šef srpske diplomatije.