Pravosuđe Srbije mora biti usklađeno sa evropskim
Ministarka pravde Snežana Malović je istakla je da je prioritet Srbije članstvo u Evropskoj uniji (EU) pa domaće pravosuđe mora biti potpuno usaglašeno s pravosuđem zemalja-članica EU.
Ministarka Malović je u intervjuu u prazničnom broju beogradskog dnevnika "Politika" iznela da su predstavnici pravosudnih organa u procesu reforme pravosuđa održali mnogobrojne sastanke sa predstavnicima EU i dobili dobronamerne sugestije koje se u najvećoj meri odnose na obrazloženja neizabranim kandidatima prilikom opšteg izbora sudija, kao i na veću transparentnost postupka.
Ministarka Malović je u intervjuu ocenila i da je kritika kojoj je opoziciona Srpska napredna stranka (SNS) podvrgla reformu pravosuđa, usledila pošto inicijativa SNS s milion potpisa građana za raspisivanje vanrednih izbora "nije dala željeni rezultat."
|
U tom smislu su, navela je Malović prvo, Državno veće tužilaca, a potom i Visoki savet sudstva doneli su paket mera koje su usaglašene sa sugestijama Evropske komisije.
"Proces reforme pravosuđa je živa stvar, pažljivo analiziramo situaciju na terenu i spremni smo da probleme otklonimo," ocenila je Malović.
Malović je istakla da ona kao ministarka pravde, neće dozvoliti da se pravosuđe nađe na putu Srbije ka Evropi.
"Spremni smo da, sve do otvaranja 23. poglavlja pregovora za ulazak Srbije u Evropsku uniju, radimo zajedno sa evropskim ekspertima, kako bismo izbegli svaku moguću grešku," kazala je ministarka.
Malović je najavila da će u maju biti održan sastanak na ministarskom nivou s predstavnicima EU na kome će biti dogovoreni dalji koraci važni za reformu pravosuđa u Srbiji.
Ministarka je dalje istakla kako je reformom pravosuđa onemogućeno da sudski postupci traju neprimereno dugo, zbog čega se veliki broj građana žalio i Ustavnom sudu, ali i Evropskom sudu za ljudska prava.
"Postupci će ubuduće trajati najviše do godinu dana u krivičnim i dve godine u parničnim materijama, što je praksa u drugim evropskim zemljama," navela je ona.
Malović ukazala i da će usvajanjem izmena i dopuna Zakona o izvršnom postupku (ZIP) koje se očekuje uskoro, uspešno biti rešen problem dugog trajanja izvršenja sudskog postupka.
|
Ministarka je takođe ukazala da je reforma pravosuđa jedan od ključnih segmenata i za ekonomski razvoj Srbije.
"Uz adekvatno zakonodavstvo, efikasno sudstvo, ambijent za poslovanje domaćih i stranih kompanija biće unapređen, što je najbolji osnov za dalje privlačenje stranih investicija koje znače nova radna mesta za građane Srbije," navela je ona.