Vašington i Moskva u trci za pridobijanje Beograda
Iznenadni dolazak šefa ruske diplomatije Sergeja Lavrova u Beograd i istovremeno potvrda da će predsednik srpske vlade Aleksandar Vučić 1. juna boraviti u prvoj zvaničnoj poseti SAD od kada je pre godinu dana izabran za premijera još jednom potvrđuju poziciju Beograda da želi dobre odnose i sa Istokom i sa Zapadom, ali i istovremeno i to da Vašington i Moskva nastoje da srpske vlasti pridobiju za svoje interese.
Lavrov, koji je u petak okončao dvodnevnu posetu Beogradu, došao je i sa velikodušnom ponudom srpskim zvaničnicima - Rusija je spremna da potpiše ugovor koji će obezbediti bescarinski izvoz fijata na rusko tržište.
Od EU nema nazad
Vučić u SAD putuje na poziv Vašingtona, a sastaće se s potpredsednikom Džozefom Bajdenom, senatorima i kongresmenima. U intervjuu za "Vol strit žurnal" Vučić je naveo da posetu vidi kao šansu da ubedi Vašington da pomogne Srbiji na putu ka članstvu u EU, što je strateški cilj Beograda s kojeg, kako je rekao, "nema povratka".
- Imam razočaranja i lična i politička kada je reč o Evropskoj uniji... Ali, moj posao je da vodim računa o strateški važnim pitanjima za ovu zemlju - rekao je srpski premijer.
Prema pisanju "Danasa", ovu dobru vest za srpsku privredu Lavrov je saopštio premijeru Vučiću, a detalji u vezi s izvozom 5.000 automobila fijata 500L na godišnjem nivou tek treba da budu usaglašeni, s tim što u istoj količini Srbija treba da prihvati uvoz ruskih vozila.
- Danas se obično svi opredele ili-ili. Srbija ne odustaje od saradnje s Moskovom iako ide ka Evropskoj uniji. Malo je takvih zemalja - pohvalio je Lavrov srpski stav da ne uvodi sankcije Kremlju.
Kako će premijer Vučić proći u Vašingtonu početkom sledećeg meseca diskutabilno je pitanje.
Analitičari procenjuju da se Vašington oseća suviše nadmoćno da bi dobrim ponudama "kupovao" srpsku stranu i da je otud pre moguće da će u Beloj kući uslediti diplomatsko zavrtanje ruku srpskom premijeru.
Sa najuticajnijm zapadnim partnerom Srbija ima više spornih momenata nego što je to slučaj sa Rusijom, a ko je štićenik zapada na Balkanu, postalo je jasno i poslednjim nevernim Tomama kada iz Vašingtona i Brisela nisu stigle jasne osude albanskih terorista u Kumanovu, kao i upadljivo ćutanje o najavama stvaranja tzv. velike iliti prirodne Albanije.
Za potpredsednika Centra za spoljnu politiku Dragana Đukanovića i poseta Lavrova i Vučićev odlazak u Vašington su pokušaj davanja signala Beogradu i sa istoka i sa zapada.
- Radi se o legitimnim pokušajima da se Srbija pridobije na svoju stranu. S druge strane, jasno je da Beograd pokušava da na određeni način očuva svoj evropski put bez remećenja odnosa sa svojim neevropskim partnerima. Srbija još uspešno balansira, a koliko će to trajati zavisi od razvoja događaja u Ukrajini, eventualno dodatnog zaoštravanja odnosa između Rusije i SAD, kao i od komplikacija odnosa na Balkanu - komentariše Đukanović za "Vesti".