I za Georgija Artemijev scenario
Privremeno razrešeni episkop kanadski Georgije Đokić učestvuje u radu Svetog arhijerejskog sabora, mada za razliku od takođe suspendovanog vladike mileševskog Filareta Mićića, nije dobio poziv do početka zasedanja najvišeg zakonodavnog tela Srpske pravoslavne crkve.
Iako je suspendovan, poziv da dođe na crkvenu skupštinu (Sabor) trebalo je da mu uputi crkvena vlada (Sinod). Vladika Georgije nije takođe mogao ni da vidi ni da dobije optužnicu koju je protiv njega spremio Sinod za raspravu na Saboru. Nije mu dat ni izveštaj, čak ni na uvid, sinodske komisije koja je ispitivala stanje i finansijsko poslovanje u Eparhiji kanadskoj. Favoriti za Georijevog naslednika su vladike Longin Krčo, Mitrofan Kodić, Irinej Dobrijević i Teodosije Šibalić, nezvanično saznaju "Vesti" u saborskim krugovima.
Rasplet iduće nedelje
- Vladika bački Irinej (Bulović) ima ogroman uticaj u Saboru. Među episkopima su mnogi njegovi duhovni učenici, ima i znatan broj arhijereja prijatelja i sabraće još od mladosti i monaških dana. Svi oni ga izuzetno poštuju i njegovu reč itekako uvažavaju. I to bi moglo da bude "tas" koji bi eventualno prevagnuo u korist Filareta i Georgija. Ali, da ne prejudiciramo. Videće se već početkom iduće nedelje kakav se rasplet očekuje po pitanju Georgija i Filareta, ali i mitropolita Nikolaja Mrđe kojeg takođe hoće da penzionišu, iako je on to več nekoliko puta odbio, zaključuju u episkopatu SPC.
- Očigledno je da se priprema da saborska procedura u Georgijevom slučaju bude istovetna onoj kada je pre pet godina trajno uklonjen vladika raško-prizrenski Artemije, koji isto tako nije mogao da vidi sinodsku optužnicu protiv njega. Ni Artemije 2010. nije dobio poziv za Sabor već mu je u sinodskoj kancelariji bilo rečeno da će ga pozvati da prisustvuje kada se o njemu bude raspravljalo. On je ipak svakodnevno dolazio i u mučnoj saborskoj atmosferi uporno tražio optužnicu, ali se patrijarh Irinej, kao predsedavajući Sinoda i Sabora, o te zahteve oglušivao - podsećaju u srpskom episkopatu.
Iako su tad deo episkopa i sam Artemije, nastavlja jedan od učesnika Sabora, tražili da se njegov slučaj razmatra već prvog saborskog dana, ta tačka je odložena za kraj. Bilo je procenjeno da Sabor neće imati nadpolovičnu većinu glasova da se Artemije razvlasti i čekan je pogodan momenat, dan uoči crkvenog praznika, kada je jedan deo arhijereja otišao u svoje eparhije radi prazničnih bogosluženja, a u Beogradu su na toj popodnevnoj saborskoj sednici ostali svi oni koji su, u tom krnjem saborskom sastavu, obezbedili natpolovičnu većinu prisutnih da se Artemije razvlasti.
Spasovdanom protiv Đokića
- Pošto za uklanjanje vladike Georgija nedostaje najmanje 5-6 saborskih glasova za nadpolovičnu većinu, sve upućuje da se scenario Artemijevog slučaja priprema i za njega. Ako ne dođe do iznenadnog obrta, o Georgijevom trajnom razvlašćenju moglo bi da se raspravlja 20. maja na popodnevnoj saborskoj sednici. Naime, 21. maja je Spasovdan (Vaznesenje Isusa Hrista) i veliki broj učesnika Sabora će otići uoči tog velikog praznika da služe liturgije u svojim eparhijama - smatraju naši saborski sagovornici.
Iznenadni obrt mogao bi da proizvede vladika bački Irinej Bulović, jer je, kako se saznaje iz njegove eparhije je pokrenuta crkvena peticija, radi pomoći vladikama Georgiju i Filaretu. Traži se da se njih dvojica vrate u svoje eparhije, odluka Sinoda o suspenziji ukine, a da novi saziv Sinoda, koji će biti izabran na ovom Saboru, pokrene proces iz početka ukoliko to Sabor preporuči. Sadašnjem, inače rotirajućem, sazivu sinoda se takođe zamera da se stavlja iznad Sabora, koji je najviša crkvena zakonodavna vlast, a ne sinodska ikebana.
Počela rasprava o Georgiju i Filaretu
Vladika Georgije je sa ostalim episkopima učestvovao juče na početku Sabora u Svetoj arhijereskoj liturgiji i Molitveno Prizivu Svetog Duha. Georgije i Filaret pominjani su u molitvama tokom bogosluženja. Pred popodnevni radni deo saborskog zasedanja u patrijaršiji, njima je ponuđeno da potpišu da samoinicijativno ne žele da učestvuju na saborskim sednicama, a oni su to odbili, nezvanično saznaju "Vesti" među srpskim vladikama. Potom im je dostavljena patrijarhova poruka u pisanoj formi da će biti pozvani onog dana kada sinodske optužnice protiv njih dvojice budu tačka dnevnog reda svetog arhijereskog sabora. Filaret i Georgije su to ignorisali. Obojica episkopa prisustvovali su juče popodne prvoj radnoj sednuici i uspeli su da se izbore da sinodske opužnice protiv njih budu prva tačka dnevnog reda crkvene skupštine. Rasprava se vodila, kako se saznaje od pojedinih članova Sabora, sinoć do kasno i biće nastavljena danas, 15. maja. Saborska diskusija koja je vođena, krenula je u povoljnom pravcu za ovu dvojicu episkopa, koje je sinod privremeno razrešio episkopske dužnosti i Saboru prosledio optužnice protiv njih radi trajnog razrešenja. Inače, prilikom usvajanja dnevnog reda Svetog arhijerejskog sabora, episkopi Georgije i Filaret dobili su veliku većinu saborskih glasova da se njihov slučaj razmatra na početku zasedanja.