SNF: Na udaru strateške tačke Srba na KiM
Na Kosovu su na udaru srpske strateške tačke. Preostalo srpsko stanovništvo je pod pritiskom zbog uzurpacije imovine, a sever Kosova, koji je od 1999. do danas bio oslonac čitavom srpskom stanovništvu na KiM, ubrzano se urušava, neki su od zaključaka okruglog stola Srpskog nacionalnog foruma pod nazivom "Udar na srpske strateške tačke, njihova odbrana ili nestajanje".
Učesnici su jednoglasni u mišljenju da je "na delu institucionalizovani pritisak tzv. Republike Kosovo na preostali srpski narod sa ciljem da se ostvari koncept potpuno etnički čistog albanskog područja kao prve faze u stvaranju jedinstvene albanske države".
Bojazan od izvrtanja pravde
- Kod srpskog naroda postoji bojazan da će nakon osnivanja Suda za ratne zločine za nedela koja su činili albanski ekstremisti, doći do zloupotreba te institucije i ona preusmeri ka Srbima. Ovo se naročito odnosi na pripreme takozvanih javnih i tajnih optužnica. Najavu ove nepoželjne pojave Srbi vide kroz slučaj Đakovice, gde su za jednim brojem ljudi raspisane poternice, a jedan broj poternica je u najavi, ističu u Srpskom nacionalnom forumu.
- Taj koncept se trenutno sprovodi kroz oduzimanje srpskih imanja radi izgradnje infrastrukture (auto-puta Priština-Tirana i Priština-Skoplje), urbanizaciju delova oko srpskih sela na centralnom Kosovu, a pojedine srpske sredine, kao što je to opština Novo Brdo, izložene su depopulaciji, jer se znatan deo stanovništva raselio zbog pritisaka i bezperspektivnosti. SNF je obavešten od Srba iz mnogih krajeva KiM da su lokalne vlasti počele da šalju poreske prijave izbeglim Srbima, koji 16 godina nisu imali pristupa svojoj imovini, što je jedan vid ruganja sudbinama izbeglica. Ukoliko Srbi taj "dug" ne namire, a što mnogi neće moći, preti im konfiskacija imovine - navode u SNF-u.
Kada je reč o severu Kosova, oni sitiču da "nakon briselskih dogovora, vlast na severu prelazi korak po korak u ruke Prištine".
- Time se opasno komplikuje njegov položaj, kao i položaj Srba i njihovih institucija. Formiranje suda u Kosovskoj Mitrovici pod sudskom vlašću Prištine, uz prethodno integrisanje policije stvorilo je preduslove za gašenje i drugih institucija, a pre svega zdravstvenih i školskih, kao i Univerziteta - ističu oni.
SNF skreće pažnju i na problem skijaškog centra Brezovica, prodaju Trepče i najave o preuzimanju jezara Gazivode, kao tri vitalne tačke za opstanak Srba. Oni ističu i da se "po svaku cenu moraju sprečiti napadi na školstvo i zdravstvo".
- SNF ocenjuje da je nakon početka briselskih pregovora i sprovođenja određenih dogovorenih rešenja došlo do pogoršanja položaja Srba na KiM, do prestanka ikakavog govora o održivom povratku raseljenih i do gubitka izvesnosti za budušnost Srba preostalih na kosovu i Metohiji. Apelujemo na državne organe da učine sve što je u njihovoj moći kako bi se ova erozija državnosti Srbije na KiM prekinula, kako bi se omogućio održiv opstanak preostalih Srba i povratak više od 250.000 raseljenih - ističu oni.
Skup je nedavno održan u Velikom Ropotovu, a raspravi o ovim temama su prisustvovali članovi SNF i gosti sa centralnog, severnog Kosova i iz Kosovskog Pomoravlja.