Odgovor Hagu: Šešelj nije prekršio uslove jer ih i nema
Vojisav Šešelj se ni na koji način nije ogrešio o nalog pretresnog veća o privremenom puštanju na slobodu, piše u odgovoru lider radikala Žalbenom veću Tribunala, povodom poziva da se izjasni o hitnom zahtevu tužioca Serža Bramerca o povlačenju odluke za privremeno puštanje na slobodu.
Odgovor Šešelja, koji je Srpska radikalna stranka prosledila medijima, u četvrtak će biti predat predstavnicima Haškog tribunala u Beogradu, a Šešelj će tim povodom u podne održati konferenciju za novinare.
U podnesku koji su sačinili članovi stručnog tima za odbranu Šešelja - Vjerica Radeta, Nemanja Šarović, Zoran Krasić i Milan Terzić, ističe se da se Šešelj ni na koji način nije ogrešio o nalog Pretresnog veća o privremenom puštanju na slobodu.
"To se vidi i iz podneska tužioca Serža Bramerca koji nije ponudio nijedan argumant kojim bi potkrepio svoju želju da se Vojislav Šešelj vrati u pritvor MKTJ na neodređeno vreme", navodi se u podnesku Šešeljevog stručnog tima.
Podseća se da je nalogom Pretresnog veća Haškog tribunala 6. novembra 2014. godine naloženo Šešeljevo privremeno puštanje na slobodu u Srbiju, i to bez Šešeljevog zahteva i bez ikakvih uslova. Zbog toga, kako se ukazuje, Šešelj nije ni mogao da prekrši uslove privremenenog puštanja na slobodu, "jer nije moguće prekršiti uslove kojih nema".
Dalje se ukazuje da se prema međunarodnom običajnom pravu pritvor ukida svaki put kada nema opasnosti da se ponovi krvično delo za koje je pritvorenik optužen, kao i kada ne postoji opasnost od bekstva.
U slučaju Šešelja, kako se navodi, krivično delo za koje je optužen nije moguće ponoviti, kao što nije moguće ni da on pobegne iz Srbije, jer nema pasoš.
Navodi se da Šešelj nijednom rečju i nijednim gestom nije uticao na svedoke iz procesa koji se protiv njega vodi u Tribunalu, jer to i nije bilo moguće, pošto je poslednji svedok saslušan 7. jula 2010. godine, a iznošenje završnih reči okončano je 20. marta 2012. godine, od kada se čeka izricanje prvostepene presude.
"Da je bilo bilo kakvog uticaja, Tužilaštvo bi moralo imenom i prezimenom da navede koji je to svedok i na koji je način je na njega uticano", napominje se u podnesku.
Žalbeno veće Haškog tribunala pozvalo je Šešelja prošle srede da se, ako želi, u roku od tri dana izjasni o zahtevu Tužilaštva da se hitno primeni odluka tog veća da se vrati u Hag. Žalbeno veće je prethodno 30. marta Pretresnom veću naložilo da hitno opozove odluku od 6. novembra 2014. godine o privremenom puštanju na slobodu lidera SRS i naloži mu da se vrati u pritvorsku jedinicu Tribunala u Sheveningenu.
Pročitajte još:
* Hag: Ne treba nam Šešeljeva dozvola za njegov karton
* Ekstra: Haške sudije "buše" Haški tribunal
* Šešelj: Možda hoću, možda neću
* Šešelj traži razrešenje Bramerca: Primio je velike pare od Hrvata