Otišao vehabijama, sad moli za pomoć
"U Nirnbergu smo živeli srećno sve dok Muhedin nije sreo neke Arape koji su mu isprali mozak", pričaju otac i majka Muhedina Gegića.
- Muhedin je bio dobar suprug i otac, ponosili smo se njime, živeli smo srećno u Nirnbergu i povremeno dolazili u Tutin. Od 2003. godine počeo je da se viđa sa nekim Arapima, da se menja i da sve ređe dolazi kući. Bio je nervozan, uvek je negde žurio, pričao je samo o veri i ponašao se čudno. Odmah smo shvatili da su ga pod svoje uzele vehabije i neki loši ljudi i da mu svakodnevno ispiraju mozak. Pokušavali smo sve da ga izvučemo iz tih kandži, savetovali, molili i preklinjali, ali nije vredelo. Njegova žena bila je trudna sa trećim detetom kada je 2006. godine otišao nekud. Čuli smo da je jedno vreme bio u Bosni i po Evropi, nikada ga od tada nismo videli ni čuli. Povremeno se javljao nama, ali i deci i ženi nikada. Oteli su ga iz naših života. Najmlađeg sina nije video, niti on zna kako mu sada izgleda otac. Iznenadili smo se kada smo saznali da u Jemenu ima ženu i četvoro dece, ko zna da li su to njegova deca, sekta je to, svašta rade.
Rahima: Neću unuke iz Jemena
Ne želim da sretnem tu ženu i decu koje ima u Jemenu, ako ih uopšte ima. Ja imam unuke koji su rasli sa nama, koje volim i kojima se ponosim, drugi mi ne trebaju. Majka sam mu i volela bih, naravno, da ga vidim i zagrlim, ali i ako dođe, poručujem mu da mi te iz Jemena ne dovodi - poručuje majka Rahima.
Ovako o Muhedinu Gegiću (40) koji traži spas iz Jemena, gde živi sa četvoro dece i novom suprugom (Arapkinjom), priča njegov otac Jusuf.
Muhedinova prva supruga Hedija Gegić sa tri sina od 23, 21 i 12 godina, ostala je da živi u Nirnbergu sa svekrom Jusufom i svekrvom Rahimom.
Hedija se kasnije razvela od Muhedina, ali je, da bi sinove izvela na pravi put, ostala da živi sa roditeljima bivšeg supruga, ispričao je Jusuf reporteru "Vesti"u Veljem Polju kod Tutina gde je na odmoru sa ostatkom porodice.
- Muhedin mi je sin-jedinac, imam još tri ćerke, volim ga i, bez obzira na sve što nam je učinio, želim da se što pre izvuče iz tog Jemena, po mogućstvu bez te žene i dece, i da shvati da je na pogrešnom putu. Kada je krenuo stranputicom, kad su ga uvukli u vehabijski pokret, znao sam da se neće dobro završiti. Sve sam učinio da ga spasem, grdne pare sam za to potrošio, molio sam prijatelje i nemačku policiju da mi pomognu, na žalost, nije mu bilo spasa. Otišao je bez reči i bez pozdrava i ostavio nas je u Nirnbergu. Samo naše duše znaju kako nam je i šta smo preživeli. Svoj život sada sam posvetio brizi o unucima i snaji koja je žrtvovala sebe zbog nas i dece. Voleo bih da ga vidim, toliko godina ga nisam video - priča Muhedinov otac Jusuf koji skoro pet decenija živi i radi u Nemačkoj.
Problemi u evakuaciji
Evakuacija Gegića i dalje u Taizu neće biti jednostavna, rekao je pomoćnik ministra spoljnih poslova Dragan Momčilović. On je objasnio da će Gegiću biti potrebno šest do sedam sati da stigne do Sane, gde će s porodicom biti ukrcan na avion.
- Mi nemamo ambasadu u Sani, pa taj deo sveta pokrivamo preko ambasada u Kataru, Abu Dabiju - rekao je Momčilović i dodao da je dodatni problem što Gegićeva supruga i deca nisu upisani u knjigu srpskih državljana, pa se za njih moraju izdati privremene putne isprave i dati garancije zemlji koja ih evakuiše.