Čanak: SRS treba zabraniti, Šešelja vratiti u Hag
Predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak izjavio je da bi država trebalo odmah da reaguje na incidente lidera radikala Vojislava Šešelja koji, kako je ocenio, pažnju može da privuče jedino incidentima.
Čanak je, gostujući u Presingu N1, ocenio da je "bolećivost" prema incidentima toga tipa dovela društvo "tu gde smo sada" i da ne bi bilo razgovora i povlačenja ambasadora Hrvatske na konsultacije da je Šešelj "sve sa zapaljenom zastavom strpan u maricu".
Lider LSV-a je podsetio da je Šešelj načinio veliki broj krivičnih dela otkad se vratio u zemlju i poručio da je takva bolećivost prema kriminalcima nedopustiva.
- Znate zašto je to tako? Zato što nije bilo lustracije. Zato što nije bila zabranjena SRS. Ja sam to predlagao, ali bio sam preglasan - podsetio je on.
Čanak je dodao i da ne vidi zašto se uopšte raspravlja o eventualnom hapšenju Šešelja, obzirom na to da je Srbija opredeljena za saradnju sa Hagom.
Ne brani premijera, ali...
- Ljudi u Novom Sadu su se ubijali kao psi. Onda sam lično zvao Aleksandra Vučića i pitao ga o čemu se radi. On mi je rekao da će šef policije u Novom Sadu biti postavljen za sedam dana. Bio je postavljen za pet. Od tada imamo unekoliko bolju situaciju - objasnio je Čanak.
Kako je istakao veoma je važno što je Vučić održao reč, dok je sa bivšim premijerom Mirkom Cvetkovićem imao "dosta dogovora, a da na kraju niz tih obećanja nije ispunjeno".
- Ja ne vidim zašto se o tome razgovara, ako imamo politiku saradnje sa Haškim tribunalom... Ako ga treba vratiti, spakuje se na avion i pošalje nazad - rekao je on.
Između spaljivanja hrvatske zastave i razbijanja ćiriličnih tabli u Vukovaru, kako je ocenio Čanak, može da se povuče paralela jer su Srbija i Hrvatska "spojeni politički sudovi".
- Ovde kada se diže tenzija to ide u prilog ekstremistima sa druge strane Dunava. Koliko noćas će biti niz incidenata u Hrvatskoj na nacionalnoj osnovi - ocenjuje lider LSV-a.
On je poručio da bez raskrštavanja s idejama iz prošlosti neće moći da se zaustave ni njihove posledice i podsetio da se ove godine navršava 20 godina od genocida u Srebrenici "i veoma je važno kako će se srpski državni vrh odnositi prema tome".
Pokrajinska vlada nema legitimitet, a ima legalitet
Nenad Čanak je izjavio da ne ruši Vladu Vojvodine kojoj osporava legitimitet, iako smatra da ima legalitet.
On je objasnio da problem legitimiteta pokrajinske vlade leži u "nakaznom, kombinovanom izbornom sistemu, gde u drugi krug izbora za pokrajinski parlament uvek uđu predsravnik SRS-a ili nečeg takvoga i predstavnik DS-a, pa onda svi glasaju za DS da ne bi došao radikal".
Lider LSV-a je istakao da se samo zalaže za pravilnu zastupljenost građana u parlamentu.
Osvrćući se na izostanak dogovora o tradicionalnim simbolima Vojvodine, Čanak je rekao da je reč o srpskim simbolima, odnosno tradicionalnim simbolima Kneževine Srbije, a ne simbolima svih građana Vojvodine.
- Ako neko hoće da se vraća u 19. vek, to je u redu, ali nemojte da podmećete falsifikate... Pokažite šta je bilo stvarno i mi pristajemo na sve - poručio je predsednik LSV-a.