"Gresi" episkopa raško-prizrenskog
Episkop raško-prizrenski Artemije tereti se, između ostalog, zbog nepoštovanja sinodskih i saborskih odluka koje se odnose na obnovu svetinja na Kosmetu, odnosno, protivljenje vladike Artemija da primi objekte koji se obnavljaju prema Memorandumu o razumevanju iz 2005. godine, potpisanom između patrijarha Pavla, predstavnika Privremenih institucija na Kosovu i Metohiji i zvaničnika UNMIK-a.
Vladici Artemiju zamerano je i zato što nije, prema saborskoj odluci iz 2006. godine, razrešio crkvenih dužnosti svog sekretara oca Simenova i stavio ga pod crkveni sud.
Episkop raško-prizrenski tvrdio je da se obnova ne sprovodi valjadano, da svetinje ne mogu obnavljati oni koji su ih rušili, a navodio je da je arhimandrit Simeon oklevetan i da nema razloga da mu se sudi.
Ukoliko Sabor, koji će zasedati 26. aprila, većinom glasova usvoji predlog Sinoda o krivici episkopa Artemija, prema crkvenozakonodavnoj proceduri formira se prošireni Veliki crkveni sud od 12 episkopa, koji konačno donosi odluku.
U slučaju da se odluči da vladika Artemije više ne bude na čelu eparhije u kojoj je, što kao monah što kao episkop, proveo više od tri decenije, privremeno postavljenog administratora Atanasija (Jevtića) zamenio bi novi eparhijski episkop, koga bi izglasali članovi Sabora. U tom kontekstu u javnosti se već pominje ime vladike budimljansko-nikšićkog Joanikija Mićovića.
Organizatori apela podrške vladici Artemiju kažu da iza sebe imaju tri četvrtine monaha i monahinja Eparhije raško-prizrenske, koji će u slučaju konačnog uklanjanja vladike Artemija, a eventualnog postavljanja vladike Atanasija Jevtića, otići iz manastira na KIM.