Naučno-tehnička saradnja Srbije i SAD
Potpredsednik Vlade Srbije zadužen za evropske integracije i ministar za nauku i tehnološki razvoj Božidar Đelić potpisao je u Vašingtonu Sporazum o naučno-tehnološkoj saradnji sa SAD, kojim se, kako je istakao, šalje poruka da je "Srbija otvorena za saradnju i biznis".
"Sporazum ne vidimo samo kao odnos između zemlje i zemlje, između univerziteta i univerziteta, već i kao veliku priliku za američke tehološke kompanije da dođu da rade u Srbiji", rekao je Đelić.
Sa američke strane, sporazum je potpisala podsekretar za demokratiju i globalne poslove Marija Otero.
"Ovim sporazumom šaljemo poruku našoj naučnoj zajednici, ali i američkim naučnicima i tehološkim preduzetnicima - Srbija je sada otvorena za saradnju i biznis", istakao je Đelić.
Podsećajući da je punih 30 godina otkako SAD i Srbija imaju zvanične odnose na polju nauke i tehonologije, Đelić je istakao da je sporazum važan korak za Srbiju, jer su SAD zemlja koja predvodi u nauci i tehnoologiji.
"Pored toga, srpska naučna dijaspora je najjača upravo u SAD, i stoga ovaj sporazum daje okvir za Amerikance, Srbe i Srbe u Americi i omogućava da Amerikanci dođu da rade u Srbiji", napomenuo je potpredsednik vlade.
Olakšanje za naučnike
Božidar Đelić je istakao da se ovim sporazumom rešava problem izdavanja viza za članove naučne zajednice, kao i problem intelektualne svojine, a otvaraju se vrata i za druge sporazuma između instituta, univerziteta i naučnnih ustanova dveju zemalja. |
Marija Otero je istakla da sporazum o naučno-tehnološkoj saradnji predstavlja novu fazu za odnose na polju nauke između SAD i Srbije, koja će otvoriti nove mogućnosti za kontakte između naučnika i "proširiti tok znanja između naše dve zemlje".
"Zajedno ćemo raditi na novim otkrićima na širokom polju naučnih istaživanja. Verujemo da će obe zemlje imati velike koristi od ovog partnerstva", rekla je Otero.
"Problemi vezani za globalnu zajednicu suviše su veliki da bi ih jedna nacija rešila. Nikada nije postojala veća potreba da međunarodna naučna zajednica zajedno radi na prevailaženju globalnih iskušenja koja nas sve pogađaju", istakla je Otero.
"Sporazum je još jedan znak rešenosti SAD i Srbije da unapređuju bilateralne odnose", dodala je ona.