Vladika Teodosije osudio proterivanje Srba iz Žača
Vikarni episkop lipljanski Teodosije Šibalić najoštrije je osudio proterivanje grupe od desetak Srba povratnika u metohijsko selo Žač.
On je takođe osudio današnje kamenovanje autobusa koji prevozi putnike na liniji iz srpskog povratničkog sela Osojane do Kraljeva.
„Eparhija Raško-prizrenska posebno je pružila poslednjih dana pomoć povratnicima u Žaču kako bi ih ohrabrila da ostanu i izdrže pritiske, pa odlazak jednog broja povratnika iz Pokrajine predstavlja težak udarac i naporima Crkve.
Istovremeno samoproglašene institucije Kosova, bez obzira na svoje deklarativne izjave o podršci procesu povratka, nisu pokazale niti pokazuju minimum spremnosti da omoguće osnovno ljudsko pravo - povratak onih koji su prognani iz svojih kuća, sa svojih ognjišta.
Takvo ponašanje ovih institucija šalje nedvosmislenu poruku srpskom narodu u Pokrajini - da od strane albanske zajednice ne postoji volja za omogućavanje povratka prognanih Srba i da se politikom pritisaka i pretnji koje primenjuju lokalne albanske strukture protiv povratnika postiže njihov cilj, a to je nastavak proterivanja srpskog naroda koje neprekinuto traje posebno od 1999. godine. Od 250.000 prognanih vratilo se samo par hiljada ljudi, a u najvećim gradovima Kosova i Metohije živi najviše do 20tak ljudi“, navodi se u saopštenju.
Vladika je, kako se kaže dalje, uboko razočaran „pasivnošću međunarodnih faktora na Kosovu, koji umesto da se aktivnije angažuju na podršci povratnicima u Žaču i time daju nadu i primer za druge lokacije predviđene za povratak, svojom neaktivniošću tolerišu politiku etničke diskriminacije i progona.“
„Ako se ovako pasivna uloga međunarodnih faktora nastavi Kosovo će na kraju postati potpuno monoetnička sredina, što će još dublje kompromitovati međunarodno prisustvo koje već godinama trpi kritike širom sveta zbog toga što pred njihovim očima nestaje jedan čitav narod i njegove svetinje.
Takođe izražavamo zabrinutost zbog odluke samoproglašenih kosovskih institucija o uklanjanju predajnika mobilne telefonije Telekoma po centralnom Kosovu. Ovakve aktivnosti još više izoluju srpsku zajednicu u ionako već izolovanim enklavama i pokazuju im da za njih nema mesta na Kosovu i Metohiji.
Bez telefonskog kontakta su mnoge bolnice i domaćinstva i ugroženi su životi ljudi, posebno starih i dece.“, ukazuje vikarni episkop Teodosije.
On takođe apeluje „na sve odgovorne da se što pre omogući povratak svih prognanika u selo Žač i na druga mesta gde Srbi imaju svako pravo da se vrate kao svoji na svoje“, ali i zahteva da se „zaustavi kampanja proterivanja na etničkoj osnovi koju sprovode ekstremisti“, uz pasivno posmatranje međunarodne zajednice.
„Scene proterivanja Srba nakon 11 godina od dolaska međunarodnog prisustva na Kosovo i Metohiju su nedopustive i predstavljaju sramotu svih odgovornih., poručuje vladika Teodosije.