Unmik da se izvini porodici Stevanović
Unmik nije sproveo efikasnu istragu u vezi s otmicom i nestankom Dragana Stevanovića koji je zajedno sa Ivanom Majstorovićem (17) otet 19. avgusta 1999. dok su putovali iz Kosova Polja ka Podujevu.
Savetodavna komisija za ljudska prava UN na Kosovu, u dokumentu u koji su "Vesti" imale uvid, od Unmika traži da javno, putem medija, prizna odgovornost, da se izvini porodici i traži od nadležnih organa Kosova da preduzmu sve korake kako bi se počinioci izveli pred lice pravde.
Površne istrage
Savetodavna komisija smatra da "ovaj slučaj, kao i drugi slučajevi ubistava, otmica i nestanaka koji si prethodno razmotreni ukazuje na obrazac "površnih i neproduktivnih istraga koje je policija Unmika sprovodila u vezi s ubistvima i nestancima na Kosovu".
Istražni spisi pokazuju da osim otvaranja istrage, Unmik nije preuzeo nijednu aktivnost da Stevanovića pronađe, a onda je istraga zatvorena. Na neshvatljiv potez ukazuje dokument Centralne jedinice za krivičnu istragu U-a u kome se navodi da je 18. novembra 2003. održan sastanak sa pravnim savetnikom Unmika/Kfora kapetanom H. L. iz Američkog ratnog vazduhoplovstva, zamenikom načelnika Jedinice za ratne zločine (V. R.) i službenicima Unmikovog Odeljenja pravde (C. F. i P. C.) na kome je odlučeno da se, usled vremenskog i ograničenja resursa i osoblja nastavi s istragom samo određenih predmeta i da ostanu samo oni gde je postojala velika verovatnoća da će osumnjičeni biti identifikovani. Za predmet Stevanovića je odlučeno da ne ispunjava potreban nivo dokaza, tragova, niti identifikacije osumnjičenih. Direktor Unmikovog Odeljenja pravde Pol Kofi naložio je da taj predmet zatvori.
- Komisija s izrazitom uznemirenošću primećuje da je zatvaranje ovog slučaja očigledno bila posledica opšte politike koji je sprovodio Umnikovo Odeljenje pravde. Još veću uznemirenost uzrokuje činjenica da je ovakva politika usvojena 10 meseci nakon što je Generalni sekretar UN naveo u izveštaju SB da policijski i pravosudni sistrem na Kosovu koji je uspostavio Unmik "dobro funkcioniše" i da je "održiv" - navodi u svom mišljenju Savetodavna komisija UN.
Komisija ukazuje i na to da je nalog za zatvarnje slučaja dao direktor Odeljenja pravde, a ne tužilac kome je poverena istraga ili nadzor nad njom.
Komisija ukazuje na neobjašnjivu ulogu "pravog savetnika Unmika/Kfora", koji je očigledno bio vojni oficir, u kreiranju i sprovođenju ovakve politike.
Porodica Dragana Stevanovića odmah po njegovom nestanku je obavestila Crveni krst, Kfor i Unmik, navodeći moguću lokaciju nestanka. Zajedno sa drugim porodicama koje tragaju za nestalima pisali su Bernaru Kušneru.
- Aposlutno ništa nam nisu javili. Za 17 godina nijednu informaciju nismo dobili. Verujte da i danas sve to preživljavam, očekujući da mi neko nešto javi. Ne mogu da shvatim da čovek samo tako nestane - kaže Draganova supruga Slavica koja odgaja troje njihove dece.
Svi znaju, a na kraju - ništa
Slavica Stevanović kaže da je od izvesnog R. K dobila informaciju da je njen suprug odveden u Albaniju. Međutim, nakon što mu je dala novac, nije ga više videla.
- On je tvrdio da je živ. Ali, njega nisu zvali da saslušaju, i ne znam da li je zaista znao nešto ili je samo hteo da zaradi novac - kaže Slavica i dodaje da joj mišljenje Savetodavne komisije znači, ali da bi trebalo da neko povodom toga nešto i uradi:
- Nama ostaje samo da tavorimo i da čekamo jer svi znaju i svi su upoznati, i na kraju ništa - zaključuje Draganova supruga.