Bitka za Trepču i srpske opštine
Nakon više od deset meseci pauze u razgovorima, za stolom će se naći novi premijeri i Srbije i Kosova, ali nije jasno o čemu će tačno razgovarati.
Dok iz Brisela najavljuju da će Aleksandar Vučić i Isa Mustafa razmotriti postignuti napredak u dosadašnjim rundama dijaloga i razmeniti mišljenja o načinima za nastavak procesa normalizacije odnosa, dve strane oprečno građanima govore šta će od ovoga rešavati.
Kosovska ministarka za dijalog sa Beogradom Edita Tahiri kaže da će se u ponedeljak razgovarati o pozivnom telefonskom broju za Kosovo, formiranju Osnovnog suda na severu i uklanjanju barikada na mostu na Ibru u Mitrovici.
Albanci neće o Kombinatu
Specijalni izaslanik Evropske unije (EU) i šef kancelarije EU na Kosovu Samuel Žbogar izjavio je da Kombinat Trepča nikada nije bio predmet razgovora između delegacija Beograda i Prištine, ali da ostaje da se vidi da li će dvojica premijera prihvatiti da se o tome diskutuje. Sudeći po najavama iz Prištine Albanci o tome neće da pregovaraju.
S druge strane, prema najavama, Beograd će za briselskim stolom insistirati da se govori i o sudbini Trepče i formiranju Zajednice srpskih opština.
Premijer Aleksandar Vučić je najavio da će se sigurno razgovarati i o Kombinatu Trepča. Vučić je podvukao da zasad nije uspeo pokušaj Prištine da prikaže da je "Trepča bogatstvo Kosova", objasnivši je Priština želela da završi privatizaciju Trepče pre otvaranja u Briselu tog problema i spornog pitanja privatizacije srpske imovine na Kosovu.
Vlasti u Prištini nisu izrazile spremnost da kao temu dijaloga prihvate pitanje srpske imovine i Trepče, a i visoka predstavnica Mogerini je zatražila da se "ne zaoštrava pitanje Trepče".
- Sigurno će prve teme od interesa za našu stranu biti položaj srpskih opština, položaj Srpske pravoslavne crkve, srpska imovina na KiM, pravosuđe. Neizostavno je i pitanje nestalih čija sudbina, na obe strane, još nije razjašnjena - ocenio je šef kancelarije za KiM Marko Đurić.
Realno je očekivati da bi u cilju nastavka dijaloga i jedna i druga strana morale prvo da reše problem smene ministra u kosovskoj vladi Aleksandra Jablanovića, koga je Isa Mustafa prošle nedelje smenio. Beograd je taj potez ocenio kao duboko pogrešan i najavio da će o daljem učešću Srpske liste u kosovskim institucijama razgovarati po povratku iz Brisela.
Pročitajte još:
* U ponedeljak nastavak pregovora Beograda i Prištine
* "Zapad očekuje priznavanje Kosova, moja platforma ih neće zadovoljiti"
Briselski sporazum postignut je 19. aprila 2013. i predvideo je formiranje Zajednice srpskih opština, koje je trebalo da se dogodi nakon lokalnih izbora održanih krajem te godine. Međutim, osim izlaska Srba na izbore, nije napravljen nijedan dalji korak u tom pravcu. U Briselu su do sada održane 23 runde dijaloga Beograda i Prištine na visokom nivou, a poslednja je bila u martu 2014. godine, kada su se sastali tadašnji premijeri Srbije i Kosova, Ivica Dačić i Hašim Tači, uz posredovanje visoke predstavnice EU Ketrin Ešton.
Pozivi Vučiću i Mustafi
Visoka predstavnica Evropske unije Federika Mogerini je saopštila da je pozvala premijere Srbije i Kosova, Aleksandra Vučića i Isu Mustafu, kao i šefa srpske diplomatije Ivicu Dačića, da u prvoj rundi pregovora posle 31. marta prošle godine "razmene mišljenja o daljoj normalizaciji odnosa".