"Ne treba da prihvatimo otimanje Trepče"
Predsednik Srpskog nacionalnog veća severnog Kosova i Metohije Milan Ivanović poručio je danas srpskim pregovaračima da ne prihvate integraciju ustanova, otimanje Trepče i jedinstven sudski sistem sa albanskim vrhovnimtužilaštvom sa neograničenim ovlašćenjima.
Ivanović je na konferenciji za novinare ocenio da bi takvo prihvatanje Srbima "oduzelo osnovna ljudska prava, pa i pravo na život". Prema njegovim rečima, mehanizmi i pritisci su sinhronizovani i vođeni iz "jednog centra od mentora albanske nezavisnosti".
Pročitajte još:
* "Nećemo dozvoliti nasilno rušenje vlasti na Kosovu"
- Srbi na Kosovu i Metohiji ne mogu prihvatiti nikakvu integraciju, asimilaciju, anacionalizaciju, gubljenje svesti identiteta, naših institucija i naše države koji su uslov našeg ostanka i opstanka na ovim prostorima, rekao je Ivanović i dodao da se može prihvatiti samo ono što vodi ostvarenju vitalnih ljudskih prava, davanju stvarnih nadležnosti i ostajanje u okviru institucionalnog sistema Srbije.
Ivanović je upozorio da bi samo ostajanjem srpskih institucija na Kosovu i Metohiji, Srbima bilo zagarantovano pravo na opstanak i da bi sve ostalo značilo definitivno etničko čišćenje sa ovih prostora.
On je ocenio da u centralnoj Srbiji postoji kampanja protiv institucija, ministra i Ministarstva odbrane, Vojske Srbije koja za cilj ima "destabilizaciju države".
On je upozorio da ucene razne vrste vode ka jednom pravcu a to je da se uplaše Srbi sa Kosova i Metohije da prihvate ono što im nije interes.
Komentarišući smenu ministra za povratak i zajednice Aleksandra Jablanovića, Ivanović je ocenio da smena nije usledila zbog njegove neprofesionalnosti već zato što je osudio nasilje nad Srbima.
- Organizovanje demonstracija tim povodom u Prištini nije slučajno, to je dobro osmišljeno i Albanci sve rade planski, organizovano i sistematski, rekao je on i dodao da bez vrha kosovske vlasti to ne bi bilo moguće.
Prema njegovim rečima, ne deluju bezazleno ni odlasci desetina hiljada Albanaca na zapad koji to rade organizovano u zimsko vreme, kao ni zahtev za 60 hiljada pasoša koje će iskoristiti da se po isteku dozvole za boravak u tim zemljama, po ugovoru o readmisiji vrate u zemlju koja je taj ugovor napravila, a to je Srbija.