Vozikanje po glavi stanovnika
Dugo najavljivana odluka Vlade Srbije o prodaji službenih automobila konačno je stigla na dnevni red, a državni vozni park biće manji za 1.583 vozila. Koliko ih je ukupno tačno još uvek se ne zna jer je u oktobru 2013. Aleksandar Vučić rekao da ima oko 50.000 vozila, a podaci državnog revizora iz aprila 2014. govore da je reč o 31.000 vozila.
Taj podatak svrstao je Srbiju, inače jednu od najsiromašnijih zemalja Evrope, u sam vrh lestvice po broju automobila. Poređenja radi, Nemačka, kako su "Vesti" pisale, poseduje samo 1.000 službenih vozila, Švedska ih ima manje od 10, dok Italija i susedna Hrvatska imaju petostruko manje službenih auta od Srbije.
O neumerenom vozikanju državnih funkcionera govori i podatak da su od 1.jula 2012. do 30. juna 2013. prešli čak osam miliona kilometara, što je jednako obilasku planete 200 puta.
Zloupotrebe potvrđuju podaci koje smo dobili od antikoruptivnog sajta Pištaljka da je u vreme bivše ministarke zdravlja Slavice Đukić Dejanović 312 zaposlenih u tom resoru imalo na raspolaganju 229 automobila na koje se rasipalo 300.000 evra godišnje, dok su građani istovremeno skupljali novac za lečenje teško bolesne dece.
Kao primer bahatosti ističu slučaj funkcionera nekadašnjeg ministra Mlađana Dinkića koji je imao dva službena automobila, jedan sa vozačem i drugi koji je koristio privatno. Otkriveno je i da je funkcioner Ministarstva policije putovao službenim autom u Bugarsku na more.
U Železnicama Srbije je početkom 2013. utvrđeno da je samo na popravku službenih automobila i gorivo godišnje išlo 700.000 evra. Paradoks je i da je izvršni direktor Laste Nemanja Tomović koji je sa te pozicije smenjen krajem prošle godine zbog rasipništva, prema tvrdnji sindikalaca, s novom pozicijom samostalnog saradnika za informacione sisteme, dobio i službeni auto.
Prašinu su prethodnih dana podigle poslanica socijalista Dijana Vukomanović i novopečena direktorka Službenog glasnika Jelena Trivan, uhvaćene da sedaju u luksuzne državne audije, pa ih je javnost doživela kao povod da premijer Vučić ubrza odluku o prodaji dela voznog parka države.
Najveći javašluk vikendima
Direktor Komiteta za bezbednost saobraćaja Damir Okanović kaže za "Vesti" da se zloupotrebe državnih vozila dešavaju i prilikom njihovog održavanja, odnosno servisnih popravki. Rasipništvo je nemerljivo. Opšte je poznato da se najveća kilometraža prelazi vikendima kad su neradni dani, odnosno u privatne svrhe. Pronađeno je i da se gorivo iz službenih kola istače, da se uvećavaju fakture za stvarne ili izmišljene auto-delove i remonte vozila.
Jeftinije rentiranje i taksi
- Država bi trebalo da razmišlja u pravcu u kojem to rade u inostranstvu, da rentira vozila, jer onaj ko ih izdaje ima obavezu da ih registruje, osigura i održava. Može se ići i na taksi usluge, jer vozač koji odveze funkcionera na sastanak, sedi u kolima. Procena je da je tako iskorišćen samo 15 odsto, pa se treba pitati koliko u tom slučaju košta kilometar vožnje - ukazao je Damir Okanović.