Vlast u Prištini ruši Hram Hrista Spasa?
Vlasti u Prištini najavili su mogućnost da crkva Hrista Spasa, koja se nalazi unutar univerzitetskog kampusa u tom gradu, uđe u proceduru rušenja ako u zakonskom roku ne bude podnet zahtev za njenu legalizaciju.
Šefica kabineta gradonačelnika Prištine Fitore Pacoli izjavila je za agenciju "Kosovapreš" da će posle tog roka videti šta će biti sa tim objektom.
- I taj objekat kao i svi ostali biće tretirani na isti način, na osnovu zakona za legalizaciju. To znači da do 5. februara, ovaj objekat treba da bude prijavljen za registraciju u Direkciji za urbanizam, nakon čega će biti tretiran kao i svi drugi kada je reč o legalizaciji, rekla je Pacoli.
Kosovsko ministarstvo za životnu sredinu i prostorno planiranje donelo je u sredu posebnu odluku kojom je do juna 2015. godine produžilo rok za legalizaciju objekata koji nemaju odgovarajuće dozvole.
Kako je Pacoli precizirala, to znači da će u slučaju da ne bude zahteva za registraciju, crkva Hrista Spasa ući u spisak za rušenje u skladu sa Zakonom o legalizaciji.
Prema navodima portala gazetablic.com, SPC će uz zahtev za legalizaciju crkve Hrista Spasa, morati da priloži i saglasnost prištinskog Univerziteta koji je septembra 2012. godine podneo tužbu zbog toga što je crkva izgrađena na prostoru koji pripada toj visokoškolskoj ustanovi.
Eparhija raško prizrenska SPC negirala je tvrdnje da je crkva sagrađana nelegalno, dodavši da poseduje kompletnu dokumentaciju izdatu od nadležnih institucija u vreme kada je taj objekat počeo da se gradi.
U aprilu 2014. godine, Eparhija je saopštila da je "reč o pokušaju etničke i verske diskriminacije".
Tada je navedeno i da je SPC iz vrha kosovske vlasti obaveštena da Priština podržava završetak gradnje tog crkvenog objekta o čemu su, kako je navedeno, obavešteni i međunarodni predstavnici na Kosovu.
Tokom martovskog pogroma 2004. godine, spaljeno je i uništeno 35 pravoslavnih hramova, među kojima je šest objekata iz prve kategorije, izgrađenih tokom XIV, XV i XVI veka.
Prema navodima Eparhije raško prizrenske, do 2004. godine na Kosovu i Metohiji uništeno je 38 spomenika i objekata kulture, a "bilo je i tendencija da se od nezavršenog Hrama Hrista Spasa u Prištini napravi Memorijalni muzej kosovskih Albanaca".
Hram u Prištini, čija je izgradnja počela 1995. godine a prekinuta 1999. godine, više puta je posle NATO bombardovanja bio meta napada i skrnavljenja.