Priština vežba strojevi korak
Priština nastavlja da lobira za formiranje vojske Kosova, ali i ovog puta bez konsultacije sa predstavnicima Srba. Očekivano, podršku za transformaciju Bezbednosnih snaga u Oružane snage Kosova nedavno su dobili od predstavnika ministarstva odbrane SAD.
Kako je kosovsko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo na susretu sa podsekretarom za odbranu SAD Evelin Farkaš, ocenjeno je da će ova godina biti odlučujuća za transformaciju BSK u vojsku.
U Beogradu ističu da je formiranje oružanih snaga Kosova u suprotnosti s Rezolucijom Saveta bezbednosti UN 1244 i da neće doprineti povećanju bezbednosti Srba na KiM, niti stabilnosti u regionu.
Profesor Fakulteta za bezbednost Zoran Dragišić ističe da Srbija nije mogla da učini ništa da taj proces spreči, naročito nije mogla da utiče na podršku i bilaterarne odnose Vašingtona i Prištine.
Neprijateljska formacija
- Kosovski Srbi ne mogu da prihvate kosovske oružane snage kao faktor stabilnosti i bezbednosti, već upravo suprotno. Oni nikada niće prihvatiti tu formaciju kao prijateljski nastrojenu - kaže Zoran Dragišić.
- Ovo nije dobra vest, ali ni razlog za paniku. Oružane snage su atribut dražavnosti, i mi na teritoriji koju smatramo svojom imamo oružane snage koje nisu prijateljske. Njihovo formiranje je strategijska greška i za Balkan i za Kosovo koje bi trebalo da bude demilitarizovana zona. U situaciji kada Kosovo nije priznato od strane velikog broja zemalja, sve to zajedno na širem planu pravi ozbiljne probleme, ali ipak više političke nego bezbednosne. Pre svega, sa ovakvom politikom Srbije i konstelacijom snaga nije realno da može doći do sukoba oružanih snaga Srbije i Kosova - kaže Zoran Dragišić.
Da bi zaista došlo do formiranja tih snaga potrebno je da kosovska skupština izglasa ustavne promene, odnosno da glasa većina srpskih poslanika u kosovskom parlamentu za formiranje vojske.
Ova tema u prošlom skupštinskom sazivu je stavljena na dnevni red, ali su tada Srbi blokirali glasanje jer nisu želeli da učestvuju u radu parlamenta.
Albanske stranke vladajuće koalicije ovu temu su promovisali kao jednu od prioritetnih, pa je izvesno da se uskoro kosovska vojska naći na dnevnom redu.
- Smatram da o svakom pitanju treba da se razgovara i da je pogrešno da budemo apriori protiv i da odbijamo da razgovaramo o tome. Međutim, pogrešno je i da albanske stranke povlače poteze bez konsultacije sa srpskim poslanicima. Ni prošli put, ni sada se nisu udostojili da razgovaraju sa nama na ovu temu. Tek kada smo u prošlom sazivu odbili da prisustvujemo sednicama dok se o raspravlja o vojsci, onda su krenule inicijative za razgovor. I sada je trebalo prvo da pričaju sa nama, a ne da se odluke donose jednostrano - kaže Saša Milosavljević, šef poslaničke grupe Srpske liste.
NATO podrška
U Prištini je nedavno boravio generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg koji je na Kosovu video "napredak na političkom i na bezbednosnom planu". Govoreći o formiranju oružanih snaga Kosova, on je kazao da nije na NATO da odluči kako će se BSK razvijati. Dodao je da NATO gradi kapacitete BSK u okviru postojećeg mandata.
- Šta god da radite, to treba da učinite tako da ne stvara neprijatne situacije. Zavisi od vas, vi odlučujete, ali se nadam da ćete odlučiti tako da ne minirate postignuti napredak - rekao je Stoltenberg.