U partiju po radno mesto
Političke partije u Srbiji su u svoje okrilje primile gotovo milion i po ljudi, objavio je list "Danas". Ispada da partijsku knjižicu ima svaki peti stanovnik Srbije i da nema porodice bez makar jednog člana upisanog u neku partiju. Prema oceni stručne javnosti to dokazuje da u potrazi za egzistencijom građani najveću nadu polažu u stranku od koje očekuju da ih uhlebi u državnoj službi.
Prema rečima socijalnog psihologa Žarka Trebješanina, za ovaj trend je kriva teška ekonomska i socijalna situacija.
- U Srbiji je više od milion nezaposlenih, a ima i mnogo onih u propalim preduzećima koji samo fiktivno rade. Zato nije čudo što prilaze najmoćnijima, očekujući da će tako zaposliti bar jednog člana domaćinstva i spasti porodicu - objašnjava on za "Vesti". Napominje da samo manji deo građana ulazi u vladajuću partiju jer "voli pobednike".
- SNS je za kratko vreme uvećao broj članova za 130.000 dok je iz DS posle pada s vlasti otišlo oko 8.000 - ukazuje Trebješanin i podseća kako je sada gotovo nestalo članstvo nekada moćne Demokratske stranke Srbije.
Istraživač javnog mnjenja Miroslav Šutić smatra da je prenaduvan broj od 1,5 miliona partijaca, ali i ističe da to ne menja suštinu učlanjenja.
Moćni
Neki od podataka ukazuju da stranka ubrzano raste kada osvoji vlast. DSS se dolaskom Koštunice na mesto predsednika SR Jugoslavije, sa 15.000 članova popeo na oko 100.000, da bi se pre godinu dana stranka pocepala na četiri partije.
- Ljudi bi da nešto ućare. To je tužni deo partijske priče, da ne prilaze zbog ideologije, ubeđenja i aktivizma, već nade da će rešiti neki problem. Zato stranke i ne treba da se hvale brojevima, jer ljude kod njih neretko dovede bespomoćnost i očaj - zaključio je Šutić u izjavi za "Vesti".