Vučić: Želimo miroljubivo rešenje za istočnu Ukrajinu
Predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić rekao je u četvrtak u Beču da se Srbija zalaže za miroljubovo rešenje u istočnoj Ukrajini.
Kao predsedavajuća OEBS-u Srbija tesno sarađuje sa Nemačkom i Švajcarskom, budućim i bivšim predsedavajućim ovom organizacijom i učiniće sve da bude proaktivna i marljiva u potrazi za rešenjem krize, objasnio je on u izjavi novinarima posle sastanka sa predsednikom Austrije Hajncom Fišerom.
- Ne možete reći da će Srbija biti odlučujući faktor. Mi činimo sve zajedno sa evropskim prijateljima da se kriza reši - podvukao je Vučić.
I EU i Rusija
On je naglasio da Srbija ima tradicionalne veze sa Rusijom i da je strateško opredeljenje put u EU, dodavši da Srbija nije deo EU i nije pozvana da diskutuje o sankcijama protiv Rusije.
Vučić je izrazio nadu da će Austrija i drugi evropski partneri pronaći najbolji način da se reši kriza.
- Mi sebe ne smatramo za najvažniju zemlju na svetu. Mi smo mala zemlja i činimo najbolje da obavimo naš posao, nikome ne naudimo, i ako imamo mogućnost - pomognemo u rešavanju problema - rekao je srpski premijer koji se nalazi u poseti Beču.
Predsednik Austrije Hajnc Fišer istakao je da zvaničan Beč podržava Srbiju na njenom putu u EU i da iščekuje dan kada će moći da joj čestita kao najmlađoj članici Unije.
Nije Evropa ako je bez zapadnog Balkana
Fišer je naveo da Austrija smatra da projekat EU nije završen sve dok njene članice ne postanu one zemlje zapadnog Balkana koje žele da uđu u Uniju, a ispune uslove.
- Zato se nadam da će, posle prvih koraka koji su već preduzeti početkom pregovora, biti preduzeti naredni koraci. Doći će dan kada ćemo moći Srbiji da čestitamo kao najmlađoj članici EU - poručio je Fišer.
On je izrazio zadovoljstvo što je imao priliku da u Beču primi "dobrog prijatelja Austrije" i sa njim razgovara o pitanjima Balkana, ali i bilateralnim odnosima, naglasivši da su intenzivna razmena informacija i razgovori važni, posebno u ovoj godini, kada Srbija predsedava OEBS-u.
Fišer je podsetio da će posle Srbije OEBS-u predsedavati Nemačka, pa Austrija 2017. godine i naveo da postoji i mnogo političkih tema o kojima treba razgovarati, rekavši da danas razgovaraju šefovi diplomatija EU o Ukrajini, kao i pitanju eventualnog uvođenja daljih sankcija Rusiji. S tim u vezi, predsednik Fišer je konstatovao da su stavovi Austrije i Srbije slični, i da Beč zastupa put umerene i odgovorne politike.
Impresivna ekonomska saradnja
Na dnevnom redu razgovora bila su i ekonomska pitanja, dodao je Fišer, istakavši da je njemu impresivno i dobro što su ekonomske veze dve zemlje i kompanija tako tesne.
Predsednik Austrije je ukazao da je bilo reči i o Konferenciji o zapadnom Balkanu, nastavaku Berlinskog skupa, koja će biti održana 27. avgusta u Beču.
- Nastojaćemo da pripremimo Konferenciju što bolje. U interesu nam je da se održi na visokom nivou, kao i u Berlinu, da premijeri predstavljaju zemlje - podvukao je Fišer, dodajući da se nada da će biti donete dalje odluke i koraci u pravcu saradnje u regionu.
Srpski premijer se zahvalio Austriji na podršci na putu u EU, izrazivši nadu da će uskoro biti otvoreni pregovori o poglavljima 35, 32, 23, 24.
Stabilno, samo stabilno
On je podvukao da je strateško opredeljenje Srbije da ostane na evropskom putu, a da je najvažnija reč o našoj zemlji "stabilnost", kako ekonomska tako i politička.
U vezi ekonomske stabilnosti on je ukazao da su već sprovedene brojne reforme, usvojeni novi zakoni, da je počela fiskalna konsolidacija.
- Želimo da budemo zdrava ekonomija prilikom pridruživanja EU - naglasio je Vučić.
Premijer Srbije je rekao da je u toku proces privatizacije u Srbiji i da je vidljivo interesovanje i mnogih novih kompanija iz Austrije.
Srbija će, kako je poručio, učitini najbolje što može da održi stabilnost ne samo kod sebe, već u čitavom regionu, i izrazio uverenje da će zemlja ekonomski već ove godine bolje stajati.
- Možete uvek računati na Srbiju kao prijatelja Austrije - poručio je Vučić.